Článek
„Celé je to šokující. Od MOV se jedná o krvavou ostudu. V podstatě legalizovali bití žen. To musí skončit!“ napsala na sociální síti X bývalá britská plavkyně Sharron Daviesová.
„Dokud se ženy nedají dohromady a neřeknou „dost“, bude s námi nadále zacházeno jako s druhou třídou. Muži by nikdy nedovolili, aby jejich sport byl zničen,“ dodala stříbrná medailistka z olympijských her v roce 1980.
Na celou situaci ohledně Chalífové, která v loňském roce byla diskvalifikována z boxerského mistrovství světa kvůli vysoké hladině testosteronu, reagovala i spisovatelka J. K. Rowlingová. Ta je známá pro svou kritiku v otázkách transgenderové problematiky a zveřejnila video z již zmíněného zápasu.
„Podívejte se na to a pak vysvětlete, proč vám nevadí, když muž bije ženu na veřejnosti pro vaše pobavení. Tohle není sport. Od šikanujícího podvodu v červeném až po organizátory, kteří umožnili, aby se to stalo, jsou to muži, kteří si libují ve své moci nad ženami,“ rázně se vyjádřila.
Watch this (whole thread), then explain why you’re OK with a man beating a woman in public for your entertainment. This isn’t sport. From the bullying cheat in red all the way up to the organisers who allowed this to happen, this is men revelling in their power over women. https://t.co/u32FcDTy9p
— J.K. Rowling (@jk_rowling) August 1, 2024
Reakci si neodpustil ani světoznámý miliardář a majitel Tesly či sociální sítě X Elon Musk. Ten má k této problematice sám blízko, jelikož jeho dcera prošla genderovou přeměnou. Miliardář nedávno přiznal, že s dcerou, která dříve byla chlapcem, nemá dobrý vztah, a stal se z něj veliký kritik transgenderové ideologie.
True or let her deny it https://t.co/z3OulP5eKJ
— Elon Musk (@elonmusk) August 1, 2024
Pětadvacetiletá italská boxerka po zápase odmítla Chalífové podat ruku a spustily se jí slzy.
„Mohl to být zápas mého života, ale musela jsem říct dost, abych si zachránila život. Takovou bolest jsem v životě necítila,“ řekla zdrcená italská olympionička.
Britský deník Daily Mail vydal vyjádření Italky, z kterého vyplývá, že z boje neodešla z důvodu protestu proti soupeřce, nicméně naléhala na MOV, aby rozhodnutí o startu Chalífové na turnaji zvážil.
Mezinárodní olympijský výbor, který stanovuje pravidla pro start, ve svém prohlášení ale trval na tom, že Chalífová splňovala „všechny podmínky způsobilosti a vstupní předpisy“.
Jeden z představitelů MOV na začátku tohoto týdne dodal, že „podle pasu jsou to ženy“, aby rozptýlil obavy před zápasem.
Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.