Nizozemský dráhař Lavreysen získal v Paříži třetí zlato

Nizozemský dráhař Harrie Lavreysen proměnil i svůj třetí start na olympijských hrách v Paříži ve vítězství. Po sprintu a týmovém sprintu vyhrál dnes keirin a stal se nejúspěšnějším cyklistou letošní olympiády. Na stupních vítězů ho doplnili Australané Matthew Richardson a Matthew Glaetzer. Ve sprintu žen byla nejlepší Novozélanďanka Ellesse Andrewsová. Šampionkou v omniu je Jennifer Valenteová z USA.

Nizozemský dráhař Harrie Lavreysen je nejúspěšnějším cyklistou olympiády v Paříži.

Sedmadvacetiletý Lavreysen za poslední týden zdvojnásobil svou sbírku olympijských medailí z Tokia. Před třemi lety slavil rovněž zlato v obou sprintech, v keirinu se musel spokojit s bronzem. Ve stejných disciplínách nasbíral už 13 titulů mistra světa a 12 titulů evropského šampiona.

S pěti zlatými medailemi se stal zároveň nejúspěšnějším Nizozemcem v historii letních her podle počtu olympijských triumfů. Čtyřikrát získali zlato cyklistka Leontien van Moorselová, plavkyně Inge de Bruijnová, atletka Fanny Blankersová-Koenová a Charles Pahud de Mortanges, jenž reprezentoval Nizozemsko v jezdeckém sportu.

Finále keirinu zvládl Lavreysen excelentním způsobem. Po odstoupení derny hlídal polovinu z finálních tří okruhů situaci v závětří ze druhého a třetího místa, pak se naplno opřel do pedálů, protlačil se na vedoucí pozici a do cíle už nepolevil.

Richardson se musel opět sklonit před jeho uměním. Ve francouzské metropoli byl za Nizozemcem druhý rovněž ve sprintu. Navíc má bronz z týmového sprintu, v němž byl členem australské sestavy i Glaetzer. Ten měl dnes štěstí, když ujel pádu zbývajících tří účastníků finále záhy po výjezdu z poslední zatáčky.

Tři cenné kovy si v Paříži vyjela také Andrewsová. V dnešním finále sprintu porazila už ve dvou jízdách přesvědčivě Němku Leu Friedrichovou, která vytvořila v kvalifikaci světový rekord časem 10,029 sekundy. Andrewsová získala druhé zlato po keirinu, stříbro má z týmového sprintu, v němž Friedrichová vybojovala bronz.

Nizozemský dráhař Harrie Lavreysen proměnil i svůj třetí start na olympijských hrách v Paříži ve zlato. Po sprintu a týmovém sprintu vyhrál i keirin.

Souboj o třetí místo vyzněl lépe pro Britku Emmu Finucaneovou, které rovněž stačily dvě jízdy k tomu, aby přemohla Nizozemku Hetty van de Wouwovou. Také Finucaneová dosáhla ve Francii na tři medaile. Šampionkou se stala v týmovém sprintu, bronz má z keirinu.

Devětadvacetiletá Valenteová má z letošní olympiády dvě medaile, zato obě zlaté, neboť po triumfu v týmové stíhačce obhájila v omniu zlato z Tokia. Stříbro má Polka Daria Pikuliková, bronz Novozélanďanka Ally Wollastonová.

Olympijskou vítězkou v omniu dráhařek se stala Jennifer Valenteová z USA.

Valenteová si vypracovala skvělou pozici, když nejprve vyhrála scratch, pak byla druhá v tempo závodě a následně triumfovala v eliminačním závodě. Ke zlatu jí stačilo i sedmé místo v bodovacím závodě. Pikuliková a Wollastonová v něm byly nejlepší a díky tomu doplnily Američanku na stupních vítězů.