Fantazie! Fuksa má olympijské zlato

Dočkal se! Rychlostní kanoista Martin Fuksa vybojoval svoji první olympijskou medaili. A rovnou zlatou. Úřadující světový šampion ovládl na OH v Paříži závod na kilometrové trati a naplno si vynahradil zklamání z předchozích her v Tokiu a Riu. Přidal tak třetí medaili do zatím skromné sbírky české výpravy, která nyní čítá dvě zlata a jeden bronz. Jakub Špicar a Daniel Havel obsadili na deblkajaku sedmé místo na trati 500 metrů.

Zlatý Martin Fuksa ve finále rychlostních kánoistů.

Fuksa ve finále navázal na dominantní výkon z dopoledního semifinále. V boji o medaile se posunul do čela hned po startu a postupně si vypracoval až desetimetrový náskok. Ve finále zajel čas 3:43,16 a dnes podruhé vylepšil olympijské maximum na této trati.

Stříbrnou medaili vybojoval skvěle finišující brazilský obhájce prvenství Isaquias Queiroz, třetí skončil stejně jako před třemi lety v Tokiu Serghei Tarnovschi z Moldavska. Už v semifinále vypadl jeden z favoritů a dlouholetý Fuksův rival Catalin Chirila z Rumunska. Mistr světa z roku 2022 a druhý z loňského šampionátu nakonec vyhrál finále B a skončil celkově devátý. Osmý ve finále A dopádloval šestatřicetiletý olympijský šampion z let 2012 a 2016 Sebastian Brendel z Německa.

„Chvílemi jsem se koukal na tribuně pod nohy, protože jsem se bál, že to přepálil. Měl jsem strach, a když jsem se bavil s jeho tátou a dědou, tak na tom byli podobně, protože jim neřekl, že takto vypálí a pojede. Je to borec, jak jel, tak dnes na něj nikdo neměl. Jel úplně neuvěřitelně,“ říkal v cíli Martin Doktor, který ve stejné disciplíně triumfoval na olympiádě v Atlantě. „Všichni kolem jásali a já jim říkal: ‚Držte huby‘, protože vím, jak je jednoduché něco podělat. Ale měl maximální formu.“

Pro Špicara s Havlem byl velkým úspěchem již postup do finále. I v něm se po startu drželi na posledním místě. Na rozdíl od semifinále, kde se ve druhé polovině trati posunuli na postupové třetí místo, předjeli v závěrečném vystoupení pod pěti kruhy jen Američany Jonase Eckera a Aarona Smalla.

Jednatřicetiletý Špicar byl na hrách poprvé. O rok starší Havel má dva olympijské bronzy, které získal v Londýně 2012 a Riu de Janeiro 2016 jako člen čtyřkajaku.

Z vítězství se radovali Němci Jacob Schopf a Max Lemke, které na stupních vítězů doplnili stříbrní Bence Nádas a Sándor Tótka z Maďarska a třetí Australané Jean van der Westhuyzen a Tom Green.

Již sedmou zlatou olympijskou medaili a celkově osmou v kariéře získala Novozélanďanka Lisa Carringtonová. Společně s Alicií Hoskinovou ovládla závod deblkajakářek na 500 metrů. Pětatřicetiletá Carringtonová v Paříži již vyhrála jako členka čtyřkajaku, v sobotu se pokusí uspět i na singlkajaku.

5. Petersová, Broekxová (Bel.) 1:39,84
6. Röhlingsová, Jagschová (Něm.) 1:40,09.