Článek
Voneš s Rugovacem na své první olympiádě byli původně klasifikováni na pátém místě. Dodatečně však přišli o 20 bodů za najetý okruh na soupeře a klesli na osmou příčku. Po diskvalifikaci Nizozemců a další úpravě výsledků si polepšili na sedmou pozici. Na pořadí na medailových příčkách neměly změny vliv.
Česká dvojice zůstávala dlouho na nule, až v devátém z 20 bodovaných sprintů získala první dva body.
Drama na velodromu. 🤯 Denis Rugovac a Jan Voneš byli v průběhu Madisonu na třetím místě. Nakonec dojeli na 5️⃣. příčce, ale po přezkumu ze strany rozhodčích bylo změněno bodové hodnocení a nakonec končí na 8️⃣. pozici. I tak je to nejlepší český cyklistický výsledek na těchto… pic.twitter.com/4Bvza6GEKg
— Český olympijský tým (@olympijskytym) August 10, 2024
V okamžiku, kdy do konce závodu na 200 okruhů (50 kilometrů) chyběla zhruba čtvrtina, se však zdálo, že Voneš s Rugovacem budou bojovat o medaile. Po započítání 20 bodů za najetý okruh na hlavní pole byli průběžně dokonce třetí.
Již po skončení závodu bylo ale všechno jinak a českým cyklistům zůstalo na kontě jen 12 bodů z bodovaných sprintů. Okruh k dobru zůstal započítán všem třem medailovým dvojicím a pátým Japoncům.
„V průběhu závodu tam bylo několik problémů. Rozhodčí nepřipsali ztrátu kol, co dostali Honza s Denisem, když se peloton rozdělil, a těch sedm na špici je zpátky dojelo. Pak se řešily dvojice postižené pádem, kterým se v neutralizaci nepodařilo vrátit na dráhu. Kvůli tomu byly výsledky hodně zkreslené a trvalo docela dlouho, než se všechno dalo do pořádku,“ řekl reprezentační trenér Milan Kadlec webu cyklistického svazu.
„V našem případě šlo o pochybení rozhodčích, že ztráta kola nebyla. Trošku jsem to tušil, ale bylo to v danou chvíli hodně nepřehledné. I tak to musíme hodnotit jako výborné vystoupení. V průběhu olympijské kvalifikace jsme nebyli takhle konkurenceschopní jako v olympijském závodě. Prostě to byl výborný den obou kluků a na naše poměry skvělý závod,“ dodal Kadlec.
Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.
Pro Leitaa šlo o druhý cenný kov ve francouzské metropoli po stříbru ze čtvrtečního omnia. V něm jakožto úřadující mistr světa vybojoval první medaili na dráze pro Portugalsko v historii OH. K premiérovému zlatu mu dnes dopomohl Oliveira, který oslavil první medaili pod pěti kruhy.
Portugalci s 55 body sebrali zlato Italům, kteří na ně měli v konečném účtování osmibodové manko, především díky vynikajícímu závěru. Dokázali totiž vyhrát závěrečné čtyři bodované sprinty, a to včetně toho posledního, za který se uděluje dvojnásobný počet bodů.
Stříbrní Consonni s veteránem Vivianim, vítězem devíti etap na všech třech Grand Tours, zkompletovali medailovou sadu z OH. Consoni dosáhl v Paříži na bronz v týmové stíhačce, z níž má i zlato z Tokia. Jeho sestra Chiara a s ní Vittoria Guazziniová v pátek vyhrály madison mezi ženami. Viviani ovládl omnium v Riu de Janeiro 2016, ve stejné disciplíně byl třetí v Tokiu.
Devětatřicetiletý Mörköv, jenž ohlásil, že v profesionální cyklistice po sezoně končí, už má rovněž medailovou sbírku z OH kompletní. Před třemi lety v Tokiu madison vyhrál, již v Pekingu 2008 byl členem stříbrné týmové stíhačky. Larsen má z týmové stíhačky stříbro z Tokia a bronz z Ria.
XXXIII. letní olympijské hry v Paříži: |
---|
Dráhová cyklistika: |
Muži: |
Madison: |
1. Leitao, Oliveira (Portug.) 55 b. |
2. Consonni, Viviani (It.) 47 |
3. Larsen, Mörköv (Dán.) 41 |
4. Gate, Stewart (N. Zél.) 33 |
5. Imamura, Kuboki (Jap.) 32 |
6. Kluge, Reinhardt (Něm.) 23 |
7. VONEŠ, RUGOVAC (ČR) 12 |