Bontus vyhrál ve finále všechny jízdy

Poslední, desáté zlato v olympijské jachtařské regatě v Marseille vybojoval Rakušan Valentin Bontus v nové třídě Formula Kite. Třiadvacetiletý kitesurfer vyhrál v dnešním finále všechny jízdy a zvítězil před Slovincem Tonim Vodišekem a Maximilianem Maederem ze Singapuru.

Valentin Bontus z Rakouska vyhrál novou třídu Formula Kite.

Bontus navázal na čtvrteční triumf svých reprezentačních kolegů Lary Vadlauové a Lukase Mähra v třídě 470 a získal pro Rakousko druhé zlato na pařížských hrách. S dvěma zlatými medailemi bylo vnitrozemské Rakousko společně s Nizozemskem a Itálií nejúspěšnější zemí jachtařské regaty v Marseille.

Finále se mělo jet ve čtvrtek, ale bylo přeloženo kvůli nepříznivým větrným podmínkám, které jachtaře trápily prakticky po celou dobu olympijských soutěží na jihu Francie. Třída Formula Kite nahradila v programu her kategorii Finn, která v minulosti patřila k úspěšným českým disciplínám. Soutěží se na prknech s připevněným hydrofoilem neboli nohou s dvěma ploutvemi, na kterých závodníky táhne ve větru drak.