Bilesová napodobila Čáslavskou a má druhé olympijské zlato z přeskoku

Americká gymnastka Simone Bilesová získala jako druhá žena olympijské historie po české legendě Věře Čáslavské podruhé zlato na přeskoku. Sedmadvacetiletá hvězda ovládla už třetí soutěž v pařížské hale Bercy a rozšířila svou olympijskou sbírku na deset medailí, z toho sedm je zlatých. Soutěž mužů na prostných vyhrál Filipínec Carlos Yulo, na koni našíř triumfoval Ir Rhys McClenaghan.

Američanka Bilesová napodobila Čáslavskou a má druhé olympijské zlato z přeskoku.

Ve své parádní disciplíně se Bilesová jako jediná dostala v průměrném hodnocení dvou skoků přes 15 bodů a známkou 15,300 zopakovala výhru z Ria de Janeiro 2016. Druhá skončila Brazilka Rebeca Andradeová (14,966), jež v této disciplíně triumfovala v Tokiu, kde Bilesová finále přeskoku kvůli psychickým potížím vynechala. Na bronz dosáhla Američanka Jade Careyová.

Na triumf založila Bilesová už svým prvním pokusem Jurčenko dvojné salto schylmo, jenž po ní nese jméno Biles II. Rozhodčí skok ohodnotili vysokou známkou 15,700, takže bylo jasné, že pokud druhý pokus vyloženě nepokazí, bude zbytek soutěže jen formalitou. Bilesová své vedení pojistila druhým skokem, za který dostala 14,900 bodu.

Slavná Američanka navázala na své pařížské triumfy v soutěži družstev a víceboji, který ovládla na OH také podruhé v kariéře, což se před ní povedlo jen Čáslavské a sovětské gymnastce Larise Latyninové. Čáslavská triumfovala na přeskoku v letech 1964 a 1968 a Bilesová dnes vyrovnala i jejich sedm zlatých olympijských medailí.

Američanka Simone Bilesová napodobila Věru Čáslavskou a má druhé olympijské zlato z přeskoku.

V historickém pořadí nejúspěšnějších gymnastek historie se Bilesová s bilancí 7-1-2 posunula za Čáslavskou (7-4-0) a Latyninovou (9-5-4) na třetí místo. Svou sbírku bude moci Američanka rozšířit ještě ve finále na prostných a kladině.

Prostná vyhrál Yulo a získal pro Filipíny druhé olympijské zlato v historii a první mužské. Vynahradil si tak zklamání z Tokia, kde byl těsně čtvrtý na přeskoku. Čtyřiadvacetiletý Yulo dostal ve finále od rozhodčích rovných 15 bodů a zvítězil o 34 tisícin před obhájcem zlata Arťomem Dolgopjatem z Izraele. Bronz získal nejlepší muž kvalifikace Jake Jarman z Británie.

Dvojnásobný mistr světa Yulo vybojoval první olympijskou medaili v kariéře a první pro Filipíny na pařížských hrách. Stal se druhým olympijským šampionem své země po vzpěračce Hidilyn Diazové, která triumfovala před třemi lety v Tokiu.

Stejně jako Yule získal první gymnastickou medaili pro svou zemi, a hned zlatou, Ir McClenaghan na koni našíř. Specialista na tuto disciplínu navázal na dva tituly z mistrovství světa a tři z mistrovství Evropy a výrazně vylepšil sedmé místo z Tokia. Na stupně vítězů ho doprovodili Nariman Kurbanov z Kazachstánu a Američan Stephen Nedoroscik.

Na svou čtvrtou medaili v této disciplíně těsně nedosáhl dvojnásobný šampion Max Whitlock, jenž skončil o desetinu bodu čtvrtý.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.