Belgická sedmibojařka Thiamová má třetí olympijské zlato

Belgičanka Nafissatou Thiamová se stala v Paříži potřetí olympijskou vítězkou v sedmiboji. Nasbírala 6880 bodů, o 32 víc než při červnovém triumfu na mistrovství Evropy v Římě. Po dvoudenní soutěži měla náskok 36 bodů před Britkou Katarinou Johnsonovou-Thompsonovou. Belgickou radost znásobila třetím místem Noor Vidtsová.

Belgičanka Nafissatou Thiamová

Jedinou atletkou, která na hrách triumfovala třikrát v jedné disciplíně, dosud byla polská kladivářka Anita Wlodarczyková, jež v Paříži při pokusu o čtvrté zlato v řadě skončila těsně pod stupni vítězů.

Thiamová vynechala loňské mistrovství světa v Budapešti, kde její absence využila Johnsonová-Thompsonová a získala zlato. První den olympijského sedmiboje v Paříži přinesl vyrovnaný souboj. Britka vedla o 48 bodů, mimo jiné proto, že Belgičance nevyšla výška, kde má osobní rekord 202 cm, ale skočila o deset centimetrů méně.

Druhý den ale oštěpem hodila své letošní maximum 54,04 metru. To bylo o více než osm metrů dál, než zapsala její největší soupeřka a zajistila si před závěrečnou osmistovkou pohodový náskok. Johnsonová-Thompsonová je sice výrazně lepší běžkyně, ale tak velkou ztrátu už nedohnala, přestože si zlepšila osobní rekord.

Bronz si odveze dvojnásobná halová mistryně světa Vidtsová stejně jako z mistrovství Evropy v Římě. Anouk Vetterová z Nizozemska, která byla v Tokiu druhá, vzdala ještě před oštěpem.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.