Běh na 5000 m vyhrála Chebetová z Keni, diskařka Allmanová má druhé zlato z OH

Olympijskou vítězkou v běhu na 5000 metrů se v Paříži stala světová rekordmanka na 10 000 metrů Beatrice Chebetová z Keni. Američanka Valarie Allmanová v soutěži diskařek obhájila zlato z Tokia, když zůstala jen půl metru pod hranicí sedmdesáti metrů. Britka Keely Hodgkinsonová zvítězila na osmistovce a ke třem stříbrům z globálních akcí přidala nejcennější kov.

Světová rekordmanka na 10 000 m Chebetová měla důvod ke spokojenosti.

O tempo na 5000 metrů se starala světová rekordmanka Gudaf Tsegayová z Etiopie, ale v závěru se přes ni přehnala většina soupeřek a skončila až devátá. Chebetová ve finiši porazila krajanku Faith Kipyegonovou v čase 14:28,56 a překazila jí hned první krok k plánovanému zlatému double v kombinaci s patnáctistovkou. Kipyegonová byla po doběhu nejprve diskvalifikována za strkanici s Tsegayovou a stříbra se dočkala až po odvolání.

Bronz získala obhájkyně zlata Sifan Hassanová z Nizozemska, která v Paříži poběží i dvojnásobnou trať a maraton. Jen chvíli se z vyhlídky na medaili radovala Italka Nadia Battoclettiová, která si zlepšila osobní rekord o víc než tři sekundy. Evropská šampionka z Říma se po úspěšném protestu Kipyegonové vrátila na čtvrtou příčku.

Allmanová se při prvním pokusu neudržela v kruhu, ale pak už házela dál než všechny soupeřky. Jako jediná z finalistek měla letos na kontě sedmdesátimetrové hody. Yaime Pérezová z Kuby, která letos pokusem přes 73 metrů zapsala nejdelší hod od roku 1989, do Paříže nedorazila.

Americká diskařka Valarie Allmanová

Dramatický boj o stříbro pro sebe rozhodla jen díky lepšímu druhému pokusu Číňanka Feng Pin, mistryně světa z roku 2022. Ten nejdelší 67,51 měla přesně stejný jako Chorvatka Sandra Elkasevičová, která pod dívčím jménem Perkovičová vyhrála v Londýně i v Riu de Janeiro.

V červnu se připomněla triumfem na mistrovství Evropy, v pařížském finále si vylepšila letošní maximum, ale stačilo to jen na bronz. Domácí veteránka Mélina Robertová-Michonová při startu na sedmé olympiádě skončila ve finále poslední, přesto ji diváci odměnili velkým potleskem.

Hodgkinsonová letos neprohrála ani jeden závod a nepokazila si to ani v olympijském finále na 800 metrů, které zvládla za 1:56,72. V závodě šla brzy do čela a odrazila útok mistryně světa Mary Moraaové z Keni, která ji porazila v Budapešti. Keňanku před cílem předběhla ještě Tsige Dugumaová z Etiopie.