Basketbalisté USA, Německa, Srbska i domácí Francie postoupili do semifinále OH

Američtí basketbalisté bez váhání míří za pátým olympijským zlatem za sebou. V Paříži ve čtvrtfinále deklasovali Brazilce 122 body a v semifinále narazí na Srbsko, které smazalo manko 24 bodů na Austrálii a zvítězilo po prodloužení 95:90. Ve hře o medaile zůstali němečtí mistři světa, kteří zdolali Řecko 76:63 a utkají se o finále ve čtvrtek s domácí Francií.

Srbský basketbalista Nikola Jokič (vlevo) střílí přes Australana Willa Magnaye ve čtvrtfinále OH.

Američané měli poslední dnešní čtvrtfinále po celou dobu pod kontrolou a zvítězili nad Brazilci rozdílem 35 bodů. I ve čtvrtém utkání na turnaji pokořili stobodovou hranici. Jejich nejlepším střelcem byl Devin Booker s 18 body, v brazilském dresu zaznamenal 30 bodů Bruno Caboclo. Američané dál živí šanci na pátý triumf na OH za sebou a sedmnáctý v historii. S vicemistry světa Srby si zopakují úvodní duel ze základní skupiny, tehdy zvítězili 110:84.

Nejlepším střelcem Němců proti Řekům byl s 18 body Franz Wagner. Třináct bodů zaznamenal rozehrávač Dennis Schröder, který přidal osm asistencí. Řekům nepomohlo ani 22 bodů dvojnásobného nejužitečnějšího hráče NBA Janise Adetokunba.

Basketbalisté Německa si poprvé v historii zahrají semifinále OH.

Němcům, jejichž olympijským maximem bylo dosud sedmé místo z Barcelony 1992, nevyšel úvod a první čtvrtinu prohráli 11:21. Do poločasové přestávky ale vyrovnali a pak Řekům odskočili. „Znamená to pro nás hodně. Každý v týmu ví, že máme skvělé hráče, už to je dostatečná motivace,“ řekl Wagner. V hledišti fandila Němcům také bývalá hvězda NBA Dirk Nowitzki. „Bylo mi asi sedm let, když Dirk hrál na olympiádě. I díky klukům jako on jsme ušli dlouhou cestu a je na nás, abychom v ní pokračovali,“ dodal Wagner.

Soupeři Němců budou Francouzi, kteří mohou oplatit týmu Gordona Herberta porážku ze závěrečného utkání základní skupiny (71:85). Obhájci tři roky starého stříbra z Tokia porazili 82:73 i díky 22 bodům Guerschona Yabuseleho Kanadu, která dosud procházela turnajem bez porážky. Kanadě k prvnímu postupu do semifinále OH od roku 1984 nestačilo ani 27 bodů nejlepšího střelce Shaie Gilgeouse-Alexandera.

„Javorové listy“ doplatily na slabší začátek a po první čtvrtině prohrávali o 13 bodů. Jejich manko později narostlo až na 19 bodů. Přestože se Kanaďané v závěrečné čtvrtině dotáhli na rozdíl pěti bodů, Francouzi už v hale Bercy postup dotáhli. Dál tak živí šanci na první olympijské zlato.

Srbům s hvězdným Nikolou Jokičem se podařil proti Austrálii velký obrat. Na začátku druhé čtvrtiny prohrávali o 24 bodů (22:46), ale v dalších 14 minutách manko smazali a nakonec vyhráli. Prodloužení si vynutil v dramatické koncovce pětatřicetiletý australský rozehrávač a pětinásobný olympionik Patty Mills, který vyrovnal 1,4 sekundy před koncem na 82:82. Obhájcům bronzu ale nakonec nestačilo ani jeho 26 bodů, ani dalších 25 bodů spoluhráče Joshe Giddeyho.

V prodloužení nedotáhli Australané vedení 90:87 a Srbové díky osmi bodům za sebou rozhodli. Trojnásobný nejužitečnější hráč NBA Jokič zaznamenal double double za 21 bodů a 14 doskoků. „V úvodu jsme nezachovali chladnou hlavu. Ale věděli jsme, že musíme najít rytmus. V téhle fázi turnaje je vždy největší tlak: víte, že když prohrajete, končíte,“ řekl Bogdan Bogdanovič.

XXXIII. letní olympijské hry v Paříži:
Basketbal:
Muži - čtvrtfinále:
Německo - Řecko 76:63 (11:21, 36:36, 59:52)
Srbsko - Austrálie 95:90 po prodl. (17:31, 42:54, 67:65, 82:82)
Francie - Kanada 82:73 (23:10, 45:29, 61:50)
USA - Brazílie 122:87 (33:21, 63:36, 94:71).

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.