Basketbalová senzace na úvod. Nigerijky na Hrách slaví po dvaceti letech. Američanky vykročily za osmým zlatem

Bronzové medailistky z posledního mistrovství světa zcela ovládly kvalifikační skupinu na olympijské hry. Na úvod turnaje pod pěti kruhy ale basketbalistky Austrálie vyhořely. Senzačně totiž podlehly africkým mistryním z Nigérie 62:75 a postaraly se o první velké překvapení v ženském turnaji, v němž večer Američanky začaly cestu za osmým olympijským zlatem v řadě vítězstvím nad Japonskem 102:76 .

Nigerijky se radují z překvapivého vítězství nad Australankami.

Afričanky byly před utkáním jednoznačným outsiderem. Na vítězství jejich soupeřek některé sázkové kanceláře ani nevypisovaly kurzy. Na palubovce v Lille ale předvedly Nigerijky soustředěný výkon a postaraly se o první senzaci turnaje. Pod pěti kruhy navíc vyhrály poprvé po dvaceti letech.

Australanky, které spolu začaly trénovat zhruba týden před zahájením her, selhaly už v prvním poločase. Nigérie úvodních dvacet minut uzavřela šňůrou 11:0 a vedením o třináct bodů. Reprezentantky státu z Oceánie se za celé utkání dopustily 26 ztrát, které vedly k 26 bodům soupeřek. V obou případech se jedná o mimořádně vysoké číslo.

Jen za první poločas stihly Australanky téměř jednu ztrátu míče za minutu. „Těžko si představit horší vstup do olympijského turnaje,“ uvedl basketbalový analytik ESPN Kane Pitman.

Hlavní hvězdou klání se nakonec stala 32letá rozehrávačka Ezinne Kaluová, která naposledy reprezentovala Nigérii na olympijských hrách v Tokiu před třemi lety. Proti Australankám zaznamenala 19 bodů, 5 doskoků, 5 asistencí a 3 zisky míče.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.

Rekordmanka nepomohla

Favoritkám nepomohl ani start Lauren Jacksonové. Ta se ve 43 letech a 79 dnech stala nejstarší basketbalistkou, která se pod pěti kruhy představila na palubovce. Jacksonová startuje na svých pátých hrách, poprvé byla v Sydney v roce 2000. Zkušená křídelnice či pivotka už před turnajem držela historické prvenství v počtu bodů (575), úspěšných střel za dva body (212), doskoků (279) a bloků (41) v rámci olympijských turnajů.

V žebříčku Mezinárodní basketbalové federace (FIBA) patří Australankám třetí místo. Na olympijských hrách letos chtějí napravit neúspěšné vystoupení z Tokia, kde v posledním skupinovém zápase s Portorikem odvracely blamáž. Kvůli porážkám s Čínou a Belgií však ve čtvrtfinále narazily na pozdější šampionky z USA a podlehly jim rozdílem třídy (55:79).

Australanky v dalších dvou skupinových zápasech čekají Kanada a Francie, což jsou papírově silnější soupeři. Do vyřazovacích bojů postupují ze tři čtyřčlenných skupin dva nejlepší týmy a další dva nejlepší ze třetích míst.

Němky v utkání skupiny C vedly už ve druhé čtvrtině nad Belgií až o 22 bodů. Sedmému týmu z minulých her v Tokiu nebylo nic platných 25 bodů hvězdné Emmy Meessemanové.

Francouzské basketbalistky, které obhajují bronz z Tokia, vstoupily do skupiny B jasným vítězstvím nad Kanadou 75:54. Po první čtvrtině sice prohrávaly o tři body, ale další desetiminutovku ovládly 23:2. Opora USK Praha Valériane Ayayiová se na výhře podílela sedmi body a pěti doskoky.

Američanky zvládly reprízu finále minulých her v Tokiu s Japonkami (102:76). Dvaačtyřicetiletá Diana Taurasiová startem na šestém olympijském turnaji napodobila unikátní počin Španěla Rudyho Fernándeze a v dalších zápasech bude usilovat o své rekordní šesté olympijské zlato.

Hlavní hvězdou zápasu byla A'ja Wilsonová. Úřadující dvojnásobná šampionka WNBA a dvojnásobná nejužitečnější hráčka soutěže nasbírala 24  bodů a 12 doskoků. Dvacet bodů dala Breanna Stewartová. Bývalá hráčka USK Praha Alyssa Thomasová přispěla pěti doskoky. Ve skupině C se Američanky utkají ještě s Německem a Belgií.