Basketbalisté USA zahájili útok na olympijské zlato vítězně

Američtí basketbalisté zahájili útok na páté olympijské zlato za sebou výhrou 110:84 nad Srbskem ve skupině C v Lille. Nejlepším střelcem zápasu byl s 23 body Kevin Durant, jenž kvůli zranění vynechal všechny přípravné duely týmu USA. LeBron James ozdobil svůj návrat pod pět kruhů po dvanácti letech 21 body, sedmi doskoky a devíti asistencemi. V dresu poražených nastřílela 20 bodů největší srbská hvězda Nikola Jokič.

Lebron James ze Spojených států na probíhající olympiádě v Paříži

Pětatřicetiletý Durant usiluje o to, aby se jako první muž stal čtyřnásobným olympijským vítězem v basketbalu. Před turnajem ho trápilo zranění lýtka a dnešní duel začal na lavičce, po příchodu na palubovku však dvojnásobný šampion neminul ani jednu ze svých prvních osmi střel.

Vicemistři světa Srbové měli přitom skvělý vstup do zápasu. Po necelých třech minutách vedli 10:2 a donutili amerického trenéra Stevea Kerra k prvnímu oddechovému času. Tým USA nicméně ještě do konce první čtvrtiny skóre otočil a ujal se vedení 25:20, které už jen navyšoval.

V úterý se Američané ve svém druhém utkání střetnou s Jižním Súdánem, který při historické premiéře na olympijských hrách porazili Portoriko 90:79. Poraženému týmu nepomohl ani výborný výkon rozehrávače New Orleans Joseho Alvarada, rodák z Brooklynu nastřílel 26 bodů. Africký tým táhl Carlik Jones s 19 body.

Alvarado si v závěru prvního poločasu při kolizi se spoluhráčem pod košem poranil kotník a odbelhal s pomocí do šatny, v zápase ale pokračoval. Portorický tým, který je na olympiádě po 20 letech, vedl po 20 minutách hry o čtyři body. Ihned po přestávce ale o náskok přišel a ve zbytku utkání měl navrch soupeř.

Zápas začal trapasem, neboť pořadatelé zahráli Jižnímu Súdánu, který byl založen teprve před 13 lety, hymnu Súdánu. Po chvíli přestala hudba hrát, z hlediště se ozývaly nespokojené reakce diváků a hráči se tvářili rozpačitě. Fanoušci je podpořili potleskem.

Jižní Súdán při premiéře na OH porazil Portoriko

Basketbalisté Jižního Súdánu při historické premiéře na olympijských hrách porazili v Lille Portoriko 90:79. Poraženému týmu nepomohl ani výborný výkon rozehrávače New Orleans Joseho Alvarada, rodák z Brooklynu nastřílel 26 bodů. Africký tým táhl Carlik Jones s 19 body.

Zápas začal trapasem, neboť pořadatelé zahráli Jižnímu Súdánu špatnou hymnu. Po chvíli přestala hudba hrát, z hlediště se ozývaly nespokojené reakce diváků a hráči se tvářili rozpačitě. Fanoušci je podpořili potleskem.

Od 17:15 hodin se ve skupině C utkají hlavní favorité turnaje Američané, kteří usilují o páté zlato v řadě, se Srbskem.

Španělky po obratu zdolaly Čínu

Španělské basketbalistky vstoupily do olympijského turnaje těsným vítězstvím nad Čínou 90:89 po prodloužení, přestože prakticky celý zápas prohrávaly. Osmi body přispěla k výhře rozehrávačka Maite Cazorlaová, která v uplynulé sezoně pomohla USK Praha k ligovému titulu a bronzu v Evropské lize.

Číňanky, na jejichž výkon dohlížel na lavičce i šéf národního svazu a bývalá hvězda NBA Jao Ming, si v první čtvrtině vypracovaly až desetibodový náskok. Úřadujícím vicemistryním Evropy se povedlo v poslední desetiminutovce tři a půl minuty před koncem vyrovnat na 67:67, ale otočit skóre nedokázaly.

Španělské basketbalistky se radují z vítězného vstupu do turnaje.

Li Meng 15 sekund před sirénou proměnila jen jeden ze dvou trestných hodů a upravila na 76:73. Za dalších devět sekund Leonor Rodríguezová proměnila trojku s faulem, trestný hod ale nedala, takže muselo rozhodnout prodloužení. V něm už měly navrch Španělky.

Megan Gustafsonová se podílela na výhře 29 body, Rodríguezová dala 25 bodů. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 31 body Li Jüe-žu.

XXXIII. letní olympijské hry v Paříži:
Basketbal:
Muži:
Skupina C:
Jižní Súdán - Portoriko 90:79 (20:28, 48:54, 71:69)
17:15 Srbsko - USA
Ženy:
Skupina A:
Španělsko - Čína 90:89 po prodl. (13:22, 33:37, 53:59, 76:76),
21:00 Srbsko - Portoriko.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.