Článek
Navzdory pokračující válce na Ukrajině, která začala loni v únoru vpádem ruských vojsk, MOV přehodnotil svůj dřívější postoj a v úterý doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby za jasně stanovených podmínek umožnily účast neutrálních ruských a běloruských sportovců v mezinárodních soutěžích. Nemělo by se to týkat sportovců, kteří aktivně podporují válku na Ukrajině, ani příslušníků ruské armády.
Rozhodnutí MOV okamžitě vyvolalo pozdvižení i mezi politiky. Z těch českých se jasně proti vyjádřili prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala, ministr zahraničí Jan Lipavský i další ministři. Hlasitě protestovalo rovněž Polsko. Tamní premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že se pokusí vybudovat koalici států, které budou společně požadovat, aby MOV toto rozhodnutí stáhl.
Bach už při prezentaci nových doporučení upozorňoval, že politické tlaky považuje za nepřijatelné. "Pokud by vlády převzaly rozhodování, kteří sportovci se mohou účastnit jakých soutěží, byl by to konec světového sportu, jak ho dnes známe," řekl v úterý.
Když se politici nestáhli, vyjádřil se dnes ještě ostřeji. "Je zavrženíhodné, že některé vlády nechtějí respektovat většinu v olympijském hnutí a mezi všemi zainteresovanými stranami, ani autonomii sportu," prohlásil. MOV při rozhodování argumentoval mimo jiné doporučením expertů na lidská práva OSN, podle nichž je vyloučení na základě pasu diskriminační.
Bach nařkl evropské politiky z používání dvojího metru. "Neviděli jsme jediný komentář k jejich postoji k účasti sportovců ze zemí, které se účastní dalších 70 válek a ozbrojených konfliktů po celém světě," uvedl.
Zopakoval, že v některých odvětvích se sportovci z Ruska a Běloruska pohybují na mezinárodní scéně a nepůsobí to žádné problémy. Ani nenaznačil, že by politické tlaky zviklaly postoj MOV. "Vládní intervence posílily jednotu olympijského hnutí," dodal.
Doporučení se zatím týká mezinárodních federací a je na nich, jak se k němu postaví. O účasti ruských a běloruských sportovců na OH 2014 v Paříži zatím MOV nerozhodl.