Australská plavkyně Titmusová obhájila zlato ze čtyřstovky, Ledecká byla třetí

Očekávaný plavecký souboj o olympijské zlato na 400 metrů volný způsob vyhrála v Paříži australská obhájkyně prvenství a světová rekordmanka Ariarne Titmusová. Američanka s českými kořeny Katie Ledecká usilovala o osmé zlato marně, dohmátla třetí za sedmnáctiletou Summer McIntoshovou z Kanady.

Titmusová obhájila zlato ze čtyřstovky

Před třemi lety v Tokiu zvítězila Titmusová před šampionkou z Ria Ledeckou o 67 setin. Tentokrát měla třiadvacetiletá Australanka v cíli téměř sekundový náskok a získala třetí olympijské zlato. Ledecká na stříbro ztratila dvě a půl sekundy, uhájila alespoň první olympijský bronz. Celkově už má z OH jedenáct medailí, titulů mistryně světa dosud nasbírala 21.

Tutéž trať mužů vyhrál Němec Lukas Märtens. Ve finále dlouho útočil na světový rekord, nakonec však za patnáct let starým časem krajana Paula Biedermanna zaostal o více než sekundu.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.

Dvaadvacetiletý Märtens se na OH postaral o první německé plavecké zlato od triumfu Michaela Grosse z roku 1988 v Soulu. Předloňský mistr Evropy má z MS v této disciplíně tři medaile, ale titul mu dosud na světové scéně unikal. Před světovým šampionem z roku 2022 Elijahem Winnigtonem z Austrálie dohmátl v Paříži o 43 setin dříve.

McIntoshová nastoupila necelou hodinu po čtyřstovce také do kraulové štafety na 4×100 metrů, ale další medaili nepřidala, s Kanadou byla čtvrtá. Počtvrté za sebou zvítězily Australanky. Zlato z Tokia obhájila také mužská štafeta USA, její finišman Caeleb Dressel přidal do své olympijské sbírky osmé zlato.