Arménského zápasníka Aleksanjana připravil o druhé zlato z OH Íránec Saráví

Olympijským vítězem v řeckořímském stylu v kategorii do 97 kilogramů se v Paříži stal íránský zápasník Mohammad Hadi Saráví. Ve finále zdolal Artura Aleksanjana z Arménie 4:1 na body. Ve váze do 77 kg slavil Japonec Nao Kusaka. Mezi ženami ve váze do 50 kg zvítězila Američanka Sarah Hildebrandtová.

Íránec Mohammad Hadi Saráví slavící svou zlatou medaili na olympijských hrách

V kategorii do 97 kg měl být českou medailovou nadějí zkušený Artur Omarov, ale těsně před odletem do Paříže si při tréninku přetrhl achilovku. Šestadvacetiletý Saráví přijel jakožto obhájce bronzu z Tokia a poté, co se stal v roce 2021 mistrem světa, dosáhl i na velký olympijský triumf.

Čtyřnásobný světový šampion Aleksanjan získal již čtvrtou medaili pod pěti kruhy. V Riu de Janeiro 2016 vyhrál, z posledních dvou olympiád má stříbro, v Londýně 2012 bral bronz. Třetí dnes skončili Kubánec Gabriel Rosillo a Uzur Džuzupbekov z Kyrgyzstánu.

Třiadvacetiletý Kusaka, bronzový na posledním MS, porazil ve finále kategorie do 77 kg 5:2 na body Kazacha Demeua Žadrajeva. Bronz vybojovali další reprezentant Kyrgyzstánu Akžol Machmudov a Malchas Amojan z Arménie.

Velmi nečekanou zápletku měly závěrečné boje žen v kategorii do 50 kg, když o finálovou účast a jistotu medaile přišla indická zápasnice Vineš Fogatová. Kvůli překročení váhy byla dnes diskvalifikována. Ve finále proti Hildebrandtové tak zápasila Kubánka Yusneylys Guzmánová, kterou Indka vyřadila v úterním semifinále.

Třicetiletá Hildebrandtová zvítězila 3:0 na body a po bronzu z Tokia a dvou stříbrech i bronzech z MS se dočkala prvního velkého vítězství. Pro USA tím v této váze zařídila první zlato. Po třech triumfech za sebou skončilo kralování Japonek.

I proto, že obhájkyně zlata a čtyřnásobná mistryně světa Jui Susakiová nečekaně prohrála s Fogatovou ve čtvrtfinále. Po její diskvalifikaci dosáhla alespoň na bronz, druhý získala Číňanka Feng C’-čchi.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.