Američtí čtvrtkaři vytvořili ve smíšené štafetě na 4×400 m světový rekord

Kvarteto Spojených států amerických vytvořilo na olympijských hrách v Paříži už v rozběhu smíšené štafety na 4×400 metrů světový rekord časem 3:07,41 minuty. První změna v dlouhodobých atletických tabulkách nastala hned v prvním dnu soutěží na dráze. Desítku vyhrál Joshua Cheptegei z Ugandy.

Americká smíšená štafeta Vernon Norwood, Shamier Littleová, Bryce Deadmon a Kaylyn Brownová se raduje z rekordu na 4 × 400 m

Čtveřice Vernon Norwood, Shamier Littleová, Bryce Deadmon a Kaylyn Brownová běžela naplno bez ohledu na velký náskok. Vlastní štafetový rekord z mistrovství světa v Budapešti, kde startovala úplně jiná čtveřice, zlepšili Američané o 1,39 sekundy. A to mohou ve finále postavit ještě silnější sestavu.

Druzí doběhli Francouzi s více než třísekundovou ztrátou. Obhájci zlatých medailí z Polska postoupili jen těsně. Nizozemci s přehledem, přestože šetřili Femke Bolovou a mohou být v sobotu ještě rychlejší. Mezi vyřazenými jsou mistři Evropy z Irska.

Faith Kipyegonová z Keni výhrou v rozběhu na 5000 m udělala první krok k plánovanému zlatému double v kombinaci s patnáctistovkou, což se jí už podařilo loni na mistrovství světa v Budapešti. Obhájkyně zlata Sifan Hassanová z Nizozemska se držela vzadu, jak je jejím zvykem, pak si vyzkoušela finiš a s vypuštěným závěrem doběhla druhá.

Pro Paříž se kvalifikovala na čtyři trati od 1500 metrů po maraton a nakonec vynechá tu nejkratší. Bez problémů postoupily i další favoritky - světová rekordmanka Gudaf Tsegayová z Etiopie i Keňanka Beatrice Chebetová, která od května drží rekord na dvojnásobné trati.

V kvalifikaci trojskoku se představila v nejlepším světle Kubánka Leyanis Pérezová- Hernándezová, která zapsala 14,68 metru. Při absenci zraněné světové rekordmanky Yulimar Rojasové z Venezuely ukázala, že by mohla být její nástupkyní. Ale také Shanieka Rickettsová z Jamajky po dvou stříbrech z mistrovství světa bude útočit na zlato. Limit splnila také Thea Lafondová, která by mohla vybojovat vůbec první olympijskou medaili pro karibský ostrov Dominika.

Americká diskařka Valarie Allmanová, obhajující zlato, poslala soupeřkám vizitku hned prvním kvalifikačním hodem, při němž zůstala jen 41 centimetrů pod 70 metry. Domácí veteránka Melina Robertová-Michonová při startu na sedmé olympiádě zlepšila letošní maximum na 63,77, a přestože jí k limitu chybělo 23 cm, ve finále by neměla chybět.

Cheptegei vyhrál závod na 10 000 metrů

Běh na 10.000 metrů vyhrál světový rekordman Joshua Cheptegei z Ugandy v olympijském rekordu 26:43,14. Ke třem zlatým medailím z mistrovství světa přidal na této trati poprvé triumf pod pěti kruhy. Po prvním dnu olympijského desetiboje vede Němec Leo Neugebauer, obhájce zlata Damian Warner z Kanady je čtvrtý se ztrátou 89 bodů.

O vysoké tempo se na nejdelší trati na dráze staralo především kompletní etiopské trio, hlavní iniciativu měl lídr letošních tabulek Yomif Kejelcha. Cheptegei se držel vzadu a až 500 metrů před cílem zaútočil. Na rozdíl od Tokia, kde ho Barega porazil, si tentokrát první místo pohlídal. Z olympijského rekordu Kenenisy Bekeleho z Etiopie z roku 2008 ubral více než 18 sekund.

Druhý skončil díky skvělému finiši Berihu Aregawi z Etiopie a bronzový Grant Fisher získal pro Spojené státy na této trati první medaili z globální akce od roku 2012.Třináct běžců se dostalo pod hranici 27 minut, jako poslední Francouz Jimmy Gressier, jehož boj s převahou Afričanů provázelo publikum obrovským potleskem. Odměnou mu byl národní rekord 26:58,67 a zlepšení osobního maxima o 25 sekund.

Neugebauer je lídrem letošních tabulek, v červnu v Eugene mu jen 39 bodů chybělo k devítitisícové hranici a roli favorita zatím plní. Světový rekordman Francouz Kevin Mayer kvůli zranění stehna start na poslední chvíli zrušil a kvůli zdravotním problémům chybí i Kanaďan Pierce LePage.

Druhý je po polovině soutěže Portoričan Ayden Owens-Delerme, který se v minulé sezoně věnoval překážkářské čtvrtce, kde stlačil svůj čas až na 48,26, ale letos se vrátil naplno k desetiboji.

Warner podle očekávání vyhrál úvodní stovku, i když s časem 10,25 úplně spokojený nebyl. V dálce byl nejlepší Nor Sander Skotheim, stříbrný medailista z mistrovství Evropy v Římě, v osobním rekordu 803 cm a po prvním dnu je třetí. Výkon v kouli 16,55 metru vynesl do čela Neugebauera a Němec si vedení udržel. Owens-Delerme v závěrečné čtvrtce uplatnil rychlost, čas 46,17 ho posunul na stříbrnou pozici. Vítěz bude korunován v sobotu.

Desetiboj po pěti disciplínách:
1. Neugebauer (Něm.) 4650 (100 m: 10,67 - dálka: 798 - koule: 16,55 - výška: 205 - 400 m: 47,70)
2. Owens-Delerme (Portor.) 4608 (10,35 - 766 - 15,17 - 202 - 46,17)
3. Skotheim (Nor.) 4588 (10,78 - 803 - 14,31 – 211 - 47,02)