Američtí basketbalisté jsou po výhře nad Jižním Súdánem ve čtvrtfinále

Basketbalisté Spojených států amerických porazili ve svém druhém utkání olympijského turnaje jednoznačně 103:86 debutující Jižní Súdán. Favorizovaný tým plný hvězd NBA navázal v Lille na úvodní výhru nad Srbskem a po druhém vítězství se kvalifikoval do pařížského čtvrtfinále, v němž už jsou i mistři světa Němci, Kanaďané a domácí Francouzi.

Američan LeBron James při utkání s Jižním Súdánem

Američané tentokrát s africkým mužstvem nedopustili podobné trápení jako v přípravě před turnajem, kdy vyhráli pouze těsně o jeden bod. Tým USA zápas od začátku kontroloval a už v poločase vedl o 19 bodů. Nejlepším střelcem vítězů byl s 18 body Bam Adebayo z Miami, za Jižní Súdán nastřílel 24 bodů Nuni Omot.

Srbští basketbalisté ve skupině C deklasovali Portoriko 107:66 a po úvodní porážce od USA se dočkali na turnaji první výhry. V Lille potvrdili vicemistři světa roli favorita po týmovém výkonu, k drtivé výhře přispělo sedm hráčů dvouciferným bodovým příspěvkem. Hvězdný Nikola Jokič se na jedinou asistenci přiblížil k zisku triple double, a to odehrál jen 23 minut.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.

Trojnásobný držitel ocenění pro nejužitečnějšího hráče NBA zaznamenal vedle devíti finálních přihrávek také 14 bodů a 15 doskoků. Hvězdný pivot Denveru nehrál v poslední čtvrtině, jinak by se nejspíš postaral o teprve čtvrtý triple double v olympijské historii. Pod pěti kruhy na ceněný zápis dosáhli dosud jen Alexander Bělov (1976), LeBron James (2012) a Luka Dončič (2021).

O jeden bod víc dal nejlepší střelec Srbů Filip Petrušev, v portorickém týmu se 19 body blýskl Christopher Ortiz.