Basketbalistky USA získaly osmé zlato na OH za sebou

Americké basketbalistky získaly osmé olympijské zlato za sebou a desáté celkově. V Paříži udolaly ve finále po dramatické koncovce Francii 67:66. Favorizovaný tým trenérky Cheryl Reeveové prošel turnajem bez porážky a navázal na triumf mužů, kteří v sobotním finále zdolali rovněž Francii 98:87.

Americké basketbalistky pózují se zlatými medailemi.

Nejlepší hráčkou amerického výběru ve finále byla A'ja Wilsonová, která zaznamenala double double za 21 bodů a 13 doskoků. Francouzkám k premiérovému zlatu nepomohlo ani 19 bodů Gabby Williamsové, která při závěrečné trefě s klaksonem přešlápla a zapsala jen dva body místo tří, které by utkání poslaly do prodloužení. Valériane Ayayiová z USK Praha nastřílela devět bodů.

Američanky prodloužily pod pěti kruhy neporazitelnost na 61 zápasů. Naposledy prohrály v semifinále v Barceloně 1992. Dvaačtyřicetiletá Diana Taurasiová, která dnes do utkání nezasáhla, získala jako první basketbalistka na olympijských hrách šesté zlato.

Jedenáctinásobné mistryně světa z USA vyhrály první čtvrtinu o šest bodů, ve druhé desetiminutovce se ale začaly pod košem soupeřek hůře prosazovat a Francouzky srovnaly. Fanoušky v hale Bercy potěšila i trefa Marine Fauthouxové takřka z půlky hřiště na 23:23. Američanky měly v prvním poločase 13 ztrát.

Americké basketbalistky oslavují triumf v olympijském finále.

Na začátku druhé půle jim navíc Francouzky odskočily a dostaly se do desetibodového vedení 35:25. Teprve poté favoritky zlepšily obranu, začaly hrát týmověji a manko smazaly.

Utkání rozhodla dramatická koncovka. Američanky získaly po dvou trestných hodech Kelsey Plumové jedenáct sekund před koncem vedení 65:61. Domácí ale udržela ve hře trojka Williamsové. Následoval další faul, po němž proměnila klíčové dva trestné hody Kahleah Copperová. Francii ale stačily i tři sekundy na závěrečnou střelu. Williamsová ji znovu proměnila, jenže při ní přešlápla čáru oblouku a dvoubodový koš na vyrovnání nestačil. Dosud nejtěsnějším rozdílem vyhrály Američanky olympijské finále v Soulu 1988 proti Jugoslávii, kdy zvítězily 77:70.

Francouzky získaly třetí olympijskou medaili v historii a skončily druhé stejně jako v Londýně 2012. Vylepšily také tři roky starý bronz z Tokia.

Australské basketbalistky slaví zisk bronzu.

Australanky vybojovaly pod pěti kruhy první bronz po dvanácti letech a šesté medaile v historii. Bronz mají potřetí, když napodobily umístění z Londýna 2012 a Atlanty 1996. V letech 2000, 2004 a 2008 získaly stříbro. Vedle Magbegorové se dnes dařilo i její spoluhráčce Alanně Smithové, která měla také double double za 13 bodů a 12 doskoků. Pátou olympijskou medaili získala třiačtyřicetiletá Lauren Jacksonová, která ale do utkání nezasáhla.

„Pět z pěti. Letos jsem sice byla na vedlejší koleji, ale holky jsem moc podporovala. Byla to jedna z mých nejoblíbenějších olympiád,“ řekla Jacksonová a ocenila Magbegorovou. „Věděla přesně, co má dělat. Bylo úžasné ji sledovat. Byla úžasná, naprosto úžasná,“ doplnila dvojnásobná vítězka WNBA.

Belgičanky, kterým nepomohl k historicky první medaili double double Julie Vanloové za 26 bodů a 11 asistencí, ani 23 bodů Emmy Meessemanové, zaznamenaly přesto nejlepší olympijský výsledek v historii. Pod pěti kruhy startovaly podruhé, před třemi lety v Tokiu skončily sedmé.

Australanky měly i přes vyrovnaný průběh k vítězství blíž. Ve třetí čtvrtině získaly vedení 52:42, Belgičanky ale dokázaly ještě ve stejné části vývoj otočit. O vítězství bronzových medailistek z předloňského mistrovství světa rozhodl až závěr. Australanky nejprve získaly po sedmi bodech za sebou náskok 76:69, a přestože se Belgičanky ještě přiblížily na rozdíl tří bodů, v koncovce se jim už vyrovnat nepodařilo.

XXXIII. letní olympijské hry v Paříži:
Basketbal:
Ženy:
Finále:
USA - Francie 67:66 (15:9, 25:25, 45:43)
USA: Wilsonová 21, Stewartová 8, Collierová 7, Youngová 2, Grayová 0 - Plumová a Copperová po 12, Grinerová 4, Thomasová 1, Ionescuová, Taurasiová, Loydová.
Francie: Williamsová 19, Ayayiová 9, Fauthouxová a Badianeová po 8, Salaunová 2 - Johannesová 9, Lacanová 7, Cheryová 4, Bouryová, Rupertová, Malongaová, Berniesová.
O 3. místo:
Austrálie - Belgie 85:81 (20:19, 37:36, 60:61)
Nejvíce bodů: Magbegorová 30, Whitcombová 14, Smithová 13 - Vanloová 26, Meessemanová 23, Delaereová 15.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.