Aldžandí je prvním egyptským olympijským vítězem v moderním pětboji

Ahmad Aldžandí se stal v Paříži prvním egyptským olympijským vítězem v moderním pětiboji a vylepšil stříbro z Tokia. Čtyřiadvacetiletý favorit v poslední mužské olympijské soutěži s jízdou na koni vyhrál před Japoncem Taišu Satem a Italem Giorgiem Malanem.

Ahmad Aldžandí se stal v Paříži prvním egyptským olympijským vítězem v moderním pětiboji

Jeden z vlajkonošů egyptské výpravy při slavnostním zahájení Aldžandí se pasoval do role adepta na zlato už v semifinále, které vyhrál v novém olympijském rekordu 1516 bodů.

V dnešním finále se ujal vedení při parkuru, který po OH nahradí překážkový závod, a v čele se udržel po bonusovém kole šermu, plavání i závěrečném kombinovaném běhu se střelbou.

Do cíle slavící Aldžandí doběhl s náskokem více než 13 sekund a výkonem 1555 bodů stanovil nový světový rekord. Stříbrný Sato získal první olympijskou medaili pro Japonsko v moderním pětiboji v historii.

Vítěz z Tokia Joseph Choong z Británie skončil devátý.

Ve finále chyběli čeští reprezentanti. Martin Vlach obsadil v pátečním semifinále první nepostupové devatenácté místo, Marek Grycz byl celkově klasifikován na 27. pozici.

V neděli poběží o medaile osmnáct žen i s Lucií Hlaváčkovou.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.