Alcaraz smetl neškodného soupeře a je ve finále, postoupil i Djokovič. Šwiateková má bronz

Světová tenisová jednička Polka Iga Šwiateková získala na olympijských hrách v Paříži bronz. Čtyřnásobná vítězka Roland Garros porazila v utkání o třetí místo Slovenku Annu Karolínu Schmiedlovou jasně 6:2, 6:1. Do mužského finále se dostali letošní šampion pařížského grandslamu Španěl Carlos Alcaraz, který deklasoval Kanaďana Félixe Augera-Aliassima dvakrát 6:1, a turnajová jednička Novak Djokovič. Srbský favorit zdolal Itala Lorenza Musettiho 6:4, 6:2.

Carlos Alcaraz je prvním finalistou tenisové dvouhry na OH

Auger-Aliassime uspěl o pár hodin později ve smíšené čtyřhře. S krajankou Gabrielou Dabrowskou porazili v zápase o 3. místo nizozemský pár Wesley Koolhof, Demi Schuursová 6:3, 7:6 a vybojovali bronz.

Třiadvacetiletá Šwiateková, která v semifinále nečekaně prohrála s Číňankou Čeng Čchin-wen, dnes zvládla utkání o premiérový bronz za 61 minut. Přestože v prvním setu prohrávala se čtvrtfinálovou přemožitelkou Barbory Krejčíkové 1:2, získala 11 z 12 zbývajících her a zvítězila. Olympijskou medaili vybojovala jako první polská tenistka v historii.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.

Alcaraz porazil Augera-Aliassima za hodinu a 16 minut. Třetí hráč světa má jistotu medaile při premiérovém startu pod pěti kruhy. V 21 letech se stal druhým nejmladším finalistou olympijského turnaje v historii. Mladší byl jen před sto lety v St. Louis 1904 domácí Robert LeRoy.

Čtyřnásobný grandslamový šampion Alcaraz nepřišel v Paříži ani v pátém utkání o set. Zaznamenal dvanácté vítězství po sobě, před startem na olympijských hrách triumfoval také ve Wimbledonu. Nasazené třináctce Augeru-Aliassimovi sebral pětkrát servis, sám mu nenabídl ani jeden brejkbol.

Djokovič zdolal Musettiho stejně jako v semifinále letošního Wimbledonu. S Alcarazem se držitel rekordních 24 grandslamových titulů utká znovu po třech týdnech, v červenci zvítězil ve wimbledonském finále španělský tenista.

Sedmatřicetiletý Srb se stal nejstarším finalistou olympijské dvouhry a živí dál šanci na první olympijské zlato. Už teď si vylepšil pod pěti kruhy singlové maximum. Nejlépe byl v roce 2008 v Pekingu třetí.