Adetokunbo nastřílel 27 bodů, ale řečtí basketbalisté podlehli i Španělsku

Španělští mistři Evropy porazili na olympijském turnaji řecké basketbalisty 84:77 a po úvodní prohře s Austrálií si připsali první vítězství. Do čtvrtfinále mají namířeno Kanaďané, kteří zdolali Austrálii 93:83. Podruhé vyhráli i Francouzi, i když měli proti Japonsku namále. Obhájci stříbrných medailí zvítězili 94:90 po prodloužení poté, co v závěru normální hrací doby odvrátili překvapivou porážku.

Ani skvělý výkon Janise Adetokunba Řekům nepomohl.

Řekové při první účasti pod pěti kruhy po 16 letech neuspěli stejně jako v úvodním utkání s Kanadou a jsou poslední ve skupině A. Nepomohl jim ani skvělý výkon Janise Adetokunba, dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA zaznamenal 27 bodů a 11 doskoků.

Double double předvedl také Santi Aldama, který se podílel na vítězství španělského týmu 19 body a 12 doskoky. Řekové sice do utkání dobře vstoupili, ale v poločase prohrávali už o 14 bodů. V závěru zápasu snížili na 77:80. Adetokunbo minul 24 sekund před koncem tříbodový pokus a Španělé si v koncovce výhru pohlídali.

Zápas nedohrál veterán Rudy Fernández, který jako první basketbalista hraje na šesté olympiádě. V poslední čtvrtině se srazil hlavou se spoluhráčem Aldamou a hřiště opustil s pomocí členů realizačního týmu.

Řekové budou o šanci postoupit jako jeden ze dvou celků z třetího místa usilovat v pátek proti Austrálii.

Francouzi sehráli s Japonskem, které bylo na olympiádě nejlépe deváté v roce 1936, nečekaně vyrovnaný zápas. Na začátku poslední čtvrtiny přišli Japonci po druhém nesportovním faulu o svou největší hvězdu Ruie Hačimuru z Los Angeles Lakers, který do té doby nasbíral 24 bodů. Přesto ve frenetické atmosféře na fotbalovém stadionu v Lille vedli v závěru 84:80, jenže deset sekund před sirénou Matthew Strazel proměnil trojku, při níž ho nejlepší japonský střelec v utkání Juki Kawamura fauloval. Francouzský hráč trestný hod proměnil a zařídil prodloužení, které domácí tým hlavně díky osmi bodům hvězdného Victora Wembanyamy zvládl lépe. Wembanyama zaznamenal 18 bodů, 11 doskoků a šest asistencí. Nejlepším střelcem utkání byl Kawamura, který dal 29 bodů včetně šesti trojek z 15 pokusů.

Kanadu, která hraje na olympiádě po 24 letech, dovedli k vítězství nad Austrálií autor 24 bodů R.J. Barrett a Shai Gilgeous-Alexander s Dillonem Brooksem, kteří dali po 16 bodech. Nejlepším australským střelcem byl další zástupce NBA Josh Giddey s 19 body.

XXXIII. letní olympijské hry v Paříži:
Basketbal:
Muži:
Skupina A:
Španělsko - Řecko 84:77 (21:22, 49:35, 62:56)
Kanada - Austrálie 93:83 (26:28, 45:49, 72:70)
Skupina B:
Francie - Japonsko 94:90 po prodl. (32:25, 49:44, 69:64, 84:84)

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.