Hlavní obsah

SMEČE JANA KUKALA: Oslavit, nepřeceňovat. Teď čeká Menšíka tvrdá práce

Famózní představení Jakuba Menšíka na tisícovce v Miami inspirovalo k dalšímu zasvěcenému komentáři tenisového experta Sport.cz Jana Kukala.

Foto: Rebecca Blackwell, Sport.cz, ČTK/AP

Jakub Menšík po triumfu v Miami.

Článek

„To se Smeče hned píšou s ještě větší chutí po dalším velkém úspěchu českých tenistů. Menšíkova jízda na Floridě je třetím velkým vítězstvím našeho ctižádostivého tria Lehečka, Macháč, Menšík v tomto roce. Lehečka vyhrál už svůj druhý ATP turnaj v Brisbane, Macháč nenašel přemožitele na pětistovce v Acapulku a teď se podařilo Menšíkovi vyhrát dokonce tisícovku v Miami.

Na Floridě se našim hráčům dařilo v minulosti více než na extrémně pomalých dvorcích v Indian Wells. Přesto v historii dominoval v Miami v letech 1986 a 1989 pouze náš nejlepší tenista všech dob Ivan Lendl. S ním je 19letý Menšík často srovnáván. Oba v tomto věku měli přibližně stejnou výkonnost, Jakub ale bude muset velmi tvrdě pracovat. Lendl byl poprvé světovou jedničkou ve 23 letech.

Sestřih finále v Miami Jakub Menšík - Novak DjokovičVideo: AP

Úspěšný Menšíkův realizační tým volil správně, když po prohře s Chačanovem v Indian Wells odletěli na menší turnaj v Dominikánské republice, kde se Menšík dostal do semifinále a výborně se rozehrál. To byl super tah.

Stejně dobře přijel připraven už na Australian Open, kde ale nešťastně prohrál se Španělem Davidovichem ze dvou mečbolů, což ho na delší dobu trochu zabrzdilo. Ale Miami ho zastihlo v úžasné formě.

Nezvykle rychlé dvorce na Hard Rock Stadium ukázaly hodnotu a sílu jeho prvního podání. Lépe jsem viděl servírovat jen Samprase. Menšík taky prokázal velkou psychickou odolnost, když vyhrál všech 7 tie breaků na turnaji, a to především zásluhou es. Vždyť ve svém nejlepším zápase proti Američanu Fritzovi jich nasázel rovných 25.

První podání je jeho největší zbraní, ale je také velmi dobře technicky vybaven. Světový je jeho forhend inside-out ven z kurtu, který hraje z otevřeného postavení, proto je tak nečitelný. Důležité body ale dělá i bekhendy po lajně à la Djokovič. Je vidět, že ten úder museli s trenéry studovat. Novum pak byly stopbaly pro zpestření hry.

Tento úspěch je třeba oslavit, ale také nepřeceňovat. Rozený šampion se pozná, až když se nedaří a otočí zápas. Menšíkova hra přitom stále má rezervy. Druhý servis potřebuje víc „kicku“, je také potřeba pracovat na hře u sítě. Tam bude muset chodit častěji, aby se tolik nenadřel.

Čekal jsem, že hráči z top 10 využijí nucené pauzy světové jedničky Jannika Sinnera, ale to se nestalo. V této části sezony zahráli špatně největší talent současnosti Carlos Alcaraz, ale i Saša Zverev. Absence Dominatora Sinnera ale využili mladší hráči a jsem rád, že kromě Brita Drapera a Francouze Filse to byli i Macháč s Menšíkem.

Naopak české hráčky nemají za sebou dobrou část sezony, když důvodem jsou častá zranění. Jsem ale nadšený z výkonů 17leté Mirry Andrejevové, která vyhrála dvě tisícovky za sebou v Dubaji a v Indian Wells. Její hráčská inteligence je podobná jako u Martiny Hingisové a má psychickou odolnost Chris Evertové. Disponuje i výbornou technikou, ale má slabší pohyb, v čemž se podobá Marii Šarapovové. I tak si myslím, že jsme se dívali na budoucí první hráčku světa, pokud jí vydrží zdraví.

A teď už hurá na antuku, což je nejtěžší část roku na kondici. Vrcholem bude French Open a je potřeba znovu připomenout, že grandslamy jsou v tenise s přehledem nejdůležitější.

Související témata: