Článek
Jsou to tři týdny, co jsme na Sport.cz psali o 25letém výročí Plekancova prvního zápasu mezi muži a věřili, že pokud mu zdraví i forma vydrží, mohl by se v příští sezoně dočkat také mače s číslem 2000. A i on sám si pochvaloval, že v kariéře nikdy nebyl vážně zraněn, že mu zdraví drží a že by tak „byla škoda končit“.
Osud, hokejový bůh, vyšší moc – jak je libo – to ale chtěl jinak. A tak velkou hokejovou kariéru Tomáše Plekance lemují data 6. října 1998 až 8. října 2023, protože ač po posledním mači v Mladé Boleslavi doufal, že pár týdnů pauzy bude stačit, tak nakonec musel dát kvůli zdraví hokeji definitivní sbohem.
A já říkám: DÍKY.
Pleky, jak se mu nejen v hokeji říká, si zaslouží za své hokejové čtvrtstoletí obdiv i velkou poklonu. A já si hned vybavím tři naše společné momenty. Ten první je z roku 2008, kdy se hokejová reprezentace připravovala na světový šampionát, který výjimečně hostila Kanada, a usídlila se včetně žurnalistů v montrealském hotelu naproti Bell Centre, domovině Canadiens. Ti zrovna hráli play off, a tak zástup českých novinářů i třeba tehdejší kouč národního týmu Alois Hadamczik vyrazili na Stanley Cup a po zápase hromadně zpovídali Plekance.
V kabině Montrealu z toho bylo celkem pozdvižení, protože kanadští reportéři byli celí bez sebe, že osm novinářů dorazilo z Česka, aby referovalo, jak Plekanec válí ve Stanley Cupu, což i na poměry zdejšího náboženství jménem hokej bylo cosi unikátního. Kroutili hlavami, fotili si nás jak zvířátka v zoologické, a dokonce zmiňovali v textech.
Dodnes zřejmě netuší, že primárně jsme tam byli kvůli reprezentaci, ke které se – jak jinak – Plekanec za dalších pár dnů připojil. A že onen zájem o hráče s číslem 14 byla jistá shoda okolností.
Už tehdy vyprávěl, že být hokejistou v Montrealu není co do anonymity a klidu úplně snadná záležitost, o čemž jsem se přesvědčil o čtyři roky později. Jel jsem s kolegou z Québecku do New Yorku a přišel nám jako skvělý nápad se po cestě stavit v Montrealu a udělat s Plekancem rozhovor. Sraz jsme si dali v jednom zdejším „mekáči“, jenže v tehdejší době to s navigacemi v autech ještě bylo všelijaké, takže jsme na schůzku dorazili s víc než půlhodinovou sekyrou.
Pleky ale trpělivě seděl v koutě, na hlavě měl kapuci a na očích velké černé brýle, aby zůstal v utajení. Jen ona typická bradka, která prý kdysi vznikla z „nutnosti“, protože moc jinde mu vousy nerostou, ho prozrazovala. Ten výjev připomínám proto, že ukazoval, jak výjimečnou pozici a popularitu si v Canadiens svou poctivostí a tvrdou šichtou vybudoval.
A do třetice hotel ve Stockholmu, květen 2013. Plekanec dorazil po vyřazení ze Stanley Cupu express na světový šampionát a já se ho ptal, proč od něj nikdy neslýcháme omluvenky a slova o únavě po náročné sezoně. „Rodiče mě přivedli k hokeji, podporovali mě a jejich jediná odměna je, když mohou syna vidět na mistrovství a v reprezentaci. Nejet na mistrovství kvůli tomu, že bych byl unavený nebo že je pozdě, je zbytečné a nesmysl,“ odpovídal.
Nakonec na mistrovství světa jel v kariéře jedenáctkrát, což u borce z NHL je výjimečné numero. I proto ho fanoušci měli tak rádi, stejně jako novináři, kterým ochotně, byť častokrát tuze potichu, odpovídal. A i za náš cech ještě jednou říkám: Díky, Pleky.
Až mu zdraví dovolí, nejspíš se s partnerkou Lucií Šafářovou a dětmi vydají na cesty, které mají tolik v oblibě. Zároveň je velká naděje, že Plekanec zůstane u hokeje, protože aktuálně studuje trenéřinu a radami už vypomáhal u mládežnických reprezentací. Příští rok při světovém šampionátu v Praze by si zasloužil také důstojnou rozlučku a velké ovace příznivců.
Koneckonců upřímný potlesk je (nejen) pro sportovce tím nejlepším metálem.
Robert Sára
Sportovní žurnalistice se absolvent Masarykovy univerzity (obor historie–žurnalistika) věnuje od roku 1999. Zaměřuje se především na hokej, jako reportér se účastnil řady světových šampionátů. Rovněž pokrývá témata z motorsportu a sportovní politiky. Více než 20 let působil v MF DNES, v roce 2021 přešel do Sport.cz.