Hlavní obsah

KOMENTÁŘ: Duch zlatých šampionů nezmizel, Karjala ukázala Čechům pozitiva

Bezprostředně po utkání se nechtěl pouštět do hledání pozitiv a negativ, protože na to potřebuje pár desítek hodin odstupu, zpětné přehrání mačů i hlubší analýzu. Nicméně trenér Radim Rulík věděl, že díky plusové bilanci dvou výher lze na turnaj Karjala nahlížet optimisticky. Má recht, protože navzdory jasné sobotní porážce od Finů se lze skutečně na tradiční „rozjezdovou“ akci sezony dívat z pohledu úřadujících šampionů pozitivně, byť to kruciální vždy přichází až s květnem.

Foto: Markku Ulander/ČTK/AP, Sport.cz

Čeští hokejisté zakončili Karjalu vítězně.

Článek

Ne, nemá cenu zavírat oči a lakovat něco na růžovo, když mezi třemi výsledky z Karjaly stojí i sobotní porážka s Finskem 0:4, vůbec nejvyšší prohra v Rulíkové reprezentační éře. Zároveň ale nemá cenu se sebemrskačsky bičovat, protože klíčové je poučení. Třeba to, že Suomi budou za éry nového kouče hrát jinak a že někdejší Jalonenovo defenzivní pojetí nejspíš zmizí.

Zjevným poučením je ale i to, že český tým se o necelých 20 hodin později už prezentoval jiným stylem, sebevědomějším a že od prvních minut proti Švýcarsku kráčel za vítězstvím.

Sestřih Česko - ŠvýcarskoVideo: Česká televize

Mohou za tím být i dva důležité aspekty. Ten první je, že po Finsku Rulík celek nikterak veřejně nezdrbal, spíš v mnohém ocenil. „Tým bojoval, celý zápas se snažil a nic nevypustil. Kluky jsme nekritizovali. Nemůžeme si myslet, že budeme každého porážet,“ vysvětloval kouč.

Byť útočník Hrabík i obránce Knot vzali tři ze čtyř gólů na sebe, Rulík neměl potřebu je tepat, protože turnaje EHT jsou prostě o učení, zvykání si na mezinárodní hokej (i když Knot má zkušeností dost). A nedělalo by dobrotu kritikou týmu před závěrem turnaje svazovat celku ruce, což ve finále přineslo ovoce.

Podstatné rovněž je, jak Rulík a jeho ansámbl těží z nálepky úřadujících mistrů světa. Teď v jeho výběru bylo pět šampionů z Prahy, další skupina se jistojistě objeví za měsíc při Švýcarských hrách. A vzhledem k tomu, že se bude hrát první zápas v Pardubicích, lze očekávat nominaci třeba Romana Červenky, Libora Hájka a možná i uzdraveného Lukáše Sedláka. Mít jádro z mistrů světa má bezesporu pozitivní vliv na sebevědomí celého týmu.

Sestřih zápasu Finsko - ČeskoVideo: Česká televize

Zároveň novicové leccos okoukají, hokej vedle zlatých hochů je posune. „Nároďák mi ukázal, že je pořád co zdokonalovat a na čem pracovat. Rychlost a dovednosti hráčů jsou úplně o něčem jiném než v extralize. Nezbývá nic jiného než makat,“ vyprávěl 24letý nováček z Olomouce Michal Kunc.

Proč by zrovna on jednou nemohl prožít stejnou cestu jako kupříkladu Ondřej Beránek.

Jsou tu i další fajn věci. Už čtvrteční duel ukázal, že Rulíkova parta chce spoléhat na aktivní hru obránců, že jejich ofenzivní výpady jsou nedílnou součást taktiky i trenérova rukopisu. V Karlových Varech dali beci Švédsku tři z pěti gólů, důležitou roli hráli i v nedělním střetu. Tak třeba při druhém gólu byl Pyrochtův útočný výjezd zásadní pro pozdější dorážku Lence, u třetí trefy si zase do hloubi útočného pole najel Ščotka, následně poslal puk na modrou Knotovi a po jeho ráně skóroval Zohorna.

„Snažíme se, aby beci útok podporovali. Pracujeme na tom, ale záleží, jak jsou na to hráči zvyklí z klubu. Někde se to hraje víc, někde méně. Někde se toho nebojí, někde trošku ano,“ přiznává Rulík.

Je nutné tuto „odvahu“ napumpovat při EHT i do beků druhého sledu (nemyšleno nikterak pejorativně), jen si vzpomeňte na finále mistrovství světa, do kterého Jan Ščotka naskočil z tribuny.

Pozitivem je i aktivní pojetí nedělního poledního mače proti Švýcarsku, protože v minulosti měli Češi s „back to back“ zápasy, zvlášť hráli-li ten první vpodvečer, problémy. Tentokrát, ač měli na odpočinek o několik hodin méně než jejich nedělní protivník, žádná únava nebyla znát. Naopak sok působil vyčerpaně, bez energie.

Ne, zase nemá cenu propadat euforii, stejně jako by nemělo smysl propadat v případě nezdarů nějaké hluboké skepsi, protože to zásadní, podle čeho se sezona hodnotí, přijde v květnu. Však sami víte, jak to dopadlo v květnu v Praze po zpackané generálce v Brně. Nicméně je moc fajn, že Rulík dál rozšiřuje portfolio adeptů a že řada dalších jich ještě na prověření čeká. A že i je možná „nakazí“ zlatí hoši a namotivují k tréninkové šichtě a píli v klubech, což se na světovém šampionátu může zúročit.

Sestřih utkání Česko- ŠvédskoVideo: Česká televize

Robert Sára

Sportovní žurnalistice se absolvent Masarykovy univerzity (obor historie–žurnalistika) věnuje od roku 1999. Zaměřuje se především na hokej, jako reportér se účastnil řady světových šampionátů. Rovněž pokrývá témata z motorsportu a sportovní politiky. Více než 20 let působil v MF DNES, v roce 2021 přešel do Sport.cz.