Hlavní obsah

GLOSA: V půlce ledna 44 zápasů. Zastavte ten kolotoč, je za vteřinu dvanáct

Z celkového pohledu je to masakr. Především pro hráče. Tolik slova Jindřicha Trpišovského v rozhovoru, který poskytl Sport.cz na soustředění ve španělské Marbelle. Kouč Slavie se nepřímo připojil do stále bobtnající skupiny hvězd a trenérských es, která do světa volá: Zastavte ten šílený kolotoč zápasů, je neúnosný. Je však na místě stesk na náročný program i z českého pohledu?

Foto: Profimedia.cz

Plzeňští fotbalisté mají za sebou v půlce ledna již ohromné množství zápasů

Článek

Statistiky mluví jasně. Odpověď tedy zní ano. K 20. lednu jsou mezi dvaadvaceti nejvytíženějšími hráči v poli v této sezoně, kteří působí v evropských klubech, hned tři z české ligy. Z toho dva z plzeňské Viktorie. Stoper Sampson Dweh drží 8. příčku (3077 odehraných minut včetně evropských pohárů a reprezentace), jen tři místa pod ním je sparťan Patrik Vydra (3049), který byl na podzim na hostování v Mladé Boleslavi.

Na 22. příčce je viktorián Pavel Šulc (2963). O necelých 200 minut méně „natočil“ slávista Oscar, který o pouhých 54 minut trumfuje plzeňského Václava Jemelku. A to má tuzemská soutěž na rozdíl od mnoha jiných už přes měsíc pauzu. V polovině prosince, kdy končila podzimní část, byl Dweh dost možná železným mužem Evropy.

Ruku na srdce, zápasový kalendář je předimenzovaný v celé Evropě, UEFA totiž přidala ve skupinové fázi Ligy mistrů a Evropské lize dvě utkání navíc. Není normální, aby v polovině ledna měl útočník Atlétika Madrid Julián Alvárez za sebou už 44 zápasů (nejvyšší minutáž z hráče v poli má záložník Realu Madrid Federico Valverde - 3387).

Zatímco v lichých rocích, kdy se nekoná MS ani Euro, si fotbalisté z top soutěží přece jen po sezoně slušně orazí, hráči z elitních českých týmů jedou ve stejně zběsilém tempu. Týkají se jich pohárové kvalifikace (mnohdy už 2. předkolo), do kterých vstupují před startem ligy. Dovolená jako by byla mezi českou fotbalovou elitou pomalu cizím slovem. Reprezentanti ze Slavie, Plzně, Sparty a Mladé Boleslavi jeli na podzim v režimu: letadlo, autobus, hotel, předzápasový trénink, zápas, letadlo, autobus… A tak pořád dokola.

„Jsou výborně placení, nemají nárok si stěžovat. Trénují každý den, nemají nárok být unavení.“ Takové názory lze najít v diskuzních fórech na sociálních sítích. Jsou samozřejmě hloupé. Ani fotbalisté nejsou nadlidé. Také oni mají soukromý život, do něhož občas vstoupí psychicky náročnější období.

Není náhoda, že po loňském Euru se zkraje této sezony těžce zranili španělští mistři Evropy Dani Carvajal a Rodri. Jeli naplno do poloviny července, aby o měsíc později hráli La Ligu nebo Premier League.

Trenér Realu Madrid Carlo Ancelotti tvrdí, že nastává doba, kdy dá v rozjeté sezoně přetěžovaným hráčům volno. Jenže… „Tohle si nedokážu představit ani u Realu Madrid. Jedině snad, kdyby vedli ligu o deset bodů a měli titul v kapse. Jednou jsme měli jistotu před nadstavbovou částí a někteří kluci dostali na poslední dvě kola volnější režim. Tohle je však výjimečné. Máme povinnosti vůči fanouškům i majitelům, kteří hráče platí,“ říká Trpišovský.

Bingo.

Někteří klíčoví muži Slavie nebo Plzně tahali v závěru podzimu evidentně nohy z medu. Pokud na nich dokázali stát, byli na hřišti. Zákonitě. Správně. Klubům jde o velké peníze, trenéři, kteří za výsledky týmu nesou zodpovědnost, pochopitelně sáhnou po nejlepších. Tak to je a bude. Jenže pokud těm nejlepším dojde dech nebo se kvůli nezměrné vytíženosti zraní, výsledný produkt bude slabší. A tím i příjmy z něj. Je v zájmu všech ten bláznivý kolotoč přibrzdit. Je za vteřinu dvanáct.