Článek
Odpověď pochopitelně dají až následující týdny a měsíce. Nicméně rozjezd do jara v podání rozhodčích je určitě znepokojivý. Nejprve si ale shrňme, co pokazili. Před týdnem v Liberci nevyloučili domácího záložníka Michala Hlavatého. Respektive, sudí Jan Machálek jeho faul ani neposoudil jako nedovolený. Ven šel, až po zásahu VAR, pouze jeho parťák Jan Mikula.
Teď v sobotu VAR nepochopitelně nereagoval na stažení libereckého Raimondse Krollise plzeňským stoperem Svetozárem Markovičem. Žluté ocenění ze strany Beneše přišlo kolegům u videa dostačující. Možná i situace v pokutovém území Slavie v domácím duelu s Mladou Boleslaví, a sice souboj Ivana Schranze s jedním z hostujících hráčů, si zasloužila zhlédnout hlavním rozhodčím na monitoru.
Chyby arbitrů se děly, dějí a dít budou. Jestli některé úmyslně, to vědí jen samotní aktéři. Vzhledem ke specifickému českému prostředí (obecně, napříč celou společností) se však za úmyslný považuje každý přešlap sudích. A rozpoutá se hysterie. Majitel Liberce Ondřej Kania pak například napíše na sociální síti, že hlavní rozhodčí je z Plzně. Co na tom, že syn bývalého prvoligového rozhodčího Michala Beneše z Plzně není. I lidé, kteří fotbal nikdy nehráli a při kontaktu s míčem by si v lepším případě udělali výron v kotníku, volají po exemplárních trestech a mají zcela ve všem jasno.
Ne, nezastávám se rozhodčích. Vůbec. Na profesionální listině probíhá v posledních letech personální obměna a omlazovací kúra. Hájení mladých, nezkušených sudích neberu. Prostě buď na to máš, nebo ne. Bohužel v mnoha případech to spíš vypadá, že platí druhá varianta, protože kiksů přibývá.
Tleskám komisi rozhodčích, že konala rychle a videorozhodčímu z duelu v Plzni Janu Petříkovi zastavila činnost už v sobotu večer. V pondělí pak i Benešovi. Jan Machálek nebyl ve druhém jarním kole delegován ani jako čtvrtý rozhodčí. Tohle je jediná cesta, jak zásadní pochybení rozhodčích zredukovat. Jenže mince má i v této záležitosti druhou stranu. Aby měl vůbec kdo pískat…