Článek
Martin Dellenbach a Raphael Landthaler. To jsou dva muži, kteří stojí za FCVP GmbH, která majoritně vstoupila do fotbalové Plzně. Pro lidi, kteří podnikají nebo se dlouhodobě pohybují ve Švýcarsku nebo Rakousku, je vyučený automechanik Dellenbach a majitel sítě automyček, poměrně známou osobou. Podivují se však, kde vzal 57letý Švýcar peníze na koupi majority v Plzni (spekuluje se o částce kolem 200 milionů korun). A také, proč Viktoria nekývla na nabídku bývalého předsedy FAČR Františka Chvalovského, který dlouhodobě Šádkovi doporučoval finančně silný subjekt ze Švýcarska.
Nedopadla ani jednání s americkou rodinou Platekových, která vlastní několik klubů v Evropě. Ta nabízela údajně pumpovat do Viktorie 120 milionů korun ročně. Nakonec si Šádek plácnul s Dellenbachem. Krok se vstupem nového investora slibuje Plzni stabilitu, kterou poslední roky, kdy jí třikrát v řadě vybouchly existenčně důležité příjmy z účasti v evropských pohárech, neměla.
Balancovala nad krachem. Přežila jen díky riskantní 150milinové půjčce Šádka a následné senzační účasti v Lize mistrů. Letos na jaře ale nastal její sportovní pád, objevily se znovu i finanční problémy. Pražská S se jí vzdálila.
Šádek nyní obstaral záchranný kruh. FCVP GmbH, byť má smělé plány, a Dellenbach provozuje úspěšně fotbalovou akademii v rakouském Hartbergu, ale nepatří do skupiny finančně silných společností typu Red Bull. Kalibr ala Daniel Křetínský, pro kterého není problém kdykoli zadotovat Spartu stovkami milionů korun, FCVP GmbH také není.
A finanční konkurencí nebude asi ani pro Slavii. Na druhou stranu - to však Plzeň nebyla nikdy a dokázala i tak pražským S sportovně konkurovat. Jen budoucnost ukáže, jestli bylo spojení s rakousko-švýcarskou společností správným tahem nebo šlápnutím vedle. Nicméně se dá predikovat, že nákladné přestupy směrem do Plzně se v dohledné době nejspíš očekávat nedají...