Článek
Za prvé - zpráva překvapivá není. Stoprocentně ne pro lidi, kteří umí číst v tuzemské fotbalové mapě. Zatímco verdikt etické komise, která je tvořena výhradně právníky, může být sebeobjektivnější a sebespravedlivější, konečné slovo má komise odvolací. Tudíž je nanejvýš pravděpodobné, že na odvolací komisi vytvářejí tlak profesionální kluby.
Možná také proto se obě komise rozcházely v právních výkladech disciplinárního řádu. Etická komise tvrdí, že případy před 30. červnem 2022 je nutné posuzovat podle pravidel, které nabyly účinku 1. července 2022. Odvolací trvá na aplikaci pravidel starších.
V důsledku toho odvolací komise rušila tresty, které vynesla etická komise. Nebo je významně zmírnila. Pohár přetekl v případě zkrácení exemplárního zákazu činnosti za ovlivňování výsledků pro bývalého třetiligového záložníka Michala Hladíka z 15 let na čtyři roky.
Členové etické komise nesli těžce také zrušení trestů pro sportovního ředitele Slavie Jiřího Bílka a Slavie za údajné narušení regulérnosti třetí ligy nebo zprošťující verdikt pro bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře. Takže ano, za rezignací etické komise stojí naprosto rozdílná optika komise odvolací. Plus zklamání etické komise z přístupu FAČR, která podle ní v této věci nic nekoná.
„Byli jsme si vědomi určitého pnutí mezi komisemi, měly rozdílné právní názory na některé věci, což ale k tomu procesu patří. My jsme vždy ctili nezávislost komisí, jsou to nezávislé orgány,“ reagoval generální sekretář FAČR Martin Procházka.
Sečteno, podtrženo - za současné konstelace a přístupu FAČR je etická komise zbytečná. Nebudeme nikomu pro legraci, přesně tento signál etická komise vyslala do světa. Její další osud má v rukou květnová valná hromada FAČR.