Hlavní obsah

GLOSA: Bučím, tedy jsem. Buranské chování k Djokovičovi je australskou ostudou

Bylo to trapné, až to bolelo. Nejúspěšnější hráč tenisové historie Novak Djokovič opouštěl Rod Laver Arenu zraněný za bučení významné části publika. Sedmatřicetiletý sportovní gigant, který hrál v Melbourne doslova do roztrhání těla (ruptura svalu), byl terčem chování, které nelze označit jinak než jako buranské a hanebné.

Foto: ČTK/AP

Na Novaka Djokoviče se v Melbourne po skreči v semifinále pískalo

Článek

„Můžete fandit, komu chcete, ale respektujte oba hráče,“ řekl sudí rozjíveným divákům na závěr druhého semifinálového zápasu, z nějž vyšel vítězně Jannik Sinner. Světová jednička vzbudila před pár měsíci velké kontroverze kvůli dopingovému případu, jenž byl extrémně rychle vyřešen. V Austrálii se přesto na 23letého Itala nebučí.

Grandslamový rekordman Djokovič to však v místě, kde vyhrál dvouhru desetkrát, schytával ze všech stran. Až se musel ohradit proti chování australského reportéra, který měl pocit, že produkuje legraci, když se posmívá srbským fanouškům a do přímého přenosu rádoby prozpěvuje, že „Novak to má za sebou, vykopněte ho“.

Foto: Tingshu Wang, Reuters

Novak Djokovič se po prvním setu loučí se soupeřem Zverevem

Vážně si myslíte, že by něco podobného prošlo v Paříži na adresu 14násobného vítěze French Open Rafaela Nadala? Nebo ve Wimbledonu vůči Rogeru Federerovi? Takového respektu jako zbylým členům velké trojky se Djokovičovi povážlivě nedostává. I když ve sportovních výsledcích své největší konkurenty dávno předstihl. „Chápou mě ti lidé vůbec?“ ptal se na tiskovce rozladěný Srb.

Bývalý německý šampion Boris Becker vidí Djokoviče i jako mimořádně zdatného aktéra mentálních her. „Novak si prošel vším. Nikdo neodehrál více grandslamových zápasů, nikdo nevyhrál více grandslamů. Zažil opravdu všechno, co se na tenisovém kurtu zažít dá. A ví, jak na to,“ řekl Becker.

Srbovi se vyčítá, že je na kurtu až moc divoký a snaží se svým soupeřům dostat pod kůži všemi možnými způsoby. Finguje údajně zranění, nabourává protivníkům rytmus. V tom prý byli Federer s Nadalem úplně jiní. Ale pamětníci si asi vzpomenou, že i noblesní Švýcar hlavně v počátku své dráhy nadával a třískal raketou. A nebyl to náhodou Nadal, kdo v památném wimbledonském zápase při výměně stran schválně narazil do Lukáše Rosola, aby ho vykolejil?

V srbském tenistovi je stále hořkost z chování australských úřadů v roce 2022, které Djokovičovi v postcovidové době nejprve udělily výjimku ke vstupu do země, ale následně ho zadržovaly v zařízení pro imigranty a posléze ho deportovaly.

Nehezké zkušenosti srbskému přeborníkovi přesto nebránily, aby se do Melbourne o rok později vrátil a zaokrouhlil počet titulů z Australian Open na 10. A také letos předváděl už 37letý Djokovič mimořádný tenis. Do doby, než se zranil…

Na Alexandru Zverevovi, který s mikrofonem mluvil k divákům po Djokovičově skreči, byly znát velké rozpaky. „Novak tu mnohokrát ukázal, že kdyby jen trochu mohl, tak bude pokračovat. Prosím, nebučte na hráče, který je zraněný,“ žádal německý finalista.

Zklamání fanoušků, kteří místo plnohodnotného menu dostanou jen předkrm v podobě jednoho odehraného setu, lze asi pochopit. Vstupenka na zápas je možností sdílet velkou událost společně s dalšími šťastlivci. Neměla by ale být glejtem k tomu, aby si někdo vyléval frustraci na hráči, který tenis posunul do vyšších dimenzí.