Článek
Jasně se vymezují proti válce. Vyzývají k zastavení bojů, násilí na Ukrajině se dotýká i jich. Světová jednička Daniil Medveděv, Andrej Rubljov, Anastasia Pavljučenkovová a mnozí další ruští sportovci jasně vyjádřili svůj postoj k běsnění, které rozpoutal ruský prezident.
Svět reagoval celou řadou sankcí, prakticky všechny sportovní organizace vyloučily ruské sportovce z mezinárodních podniků. Jinou cestou se vydal tenis. Respektive čelní představitelé přišli s alibistickým řešením ve stylu „aby se vlk nažral a koza zůstala celá."
Jinými slovy ITF (Mezinárodní tenisová federace) vyloučila Rusko z Davis Cupu a Poháru Bilie Jean Kingové, ta samá organizace je zcela proti veškeré logice nechala hrát na největších turnajích světa grandslamech.
Ve stejném duchu se vydala mužská federace ATP i ženská WTA. Na turnajích pod záštitou obou organizací se tak po celém světě dál mohou zvesela prohánět tenisté a tenistky z Ruska.
Proti tomuto postoji se řada hráčů a hráček bouří. A samozřejmě především těch z Ukrajiny. Největší hvězda Elina Svitolinová dokonce na turnaji v mexickém Monterrey původně nechtěla na protest nastoupit proti ruské soupeřce Anastasii Potapovové s tvrdou kritikou přišla i další Ukrajinka Marta Kosťuková.
"Vždyť to není žádné tajemství, co se děje. Všichni ví, kdo koho napadl, kdo koho bombarduje. Je to naprosto jasné a nejde zůstat neutrální. Někteří ruští tenisté říkají: Konec válce. Ale co to znamená? Abychom přestali bojovat? To pro nás nepřipadá v úvahu. Proto mi jejich prohlášení přijdou naprosto bezcenná. Jaký na to mají názor? Chtějí, aby Ukrajina prohrála a Rusko vyhrálo? Netuším," říkala devatenáctiletá tenistka.
Je jasné, že čelní tenisoví představitelé se bojí ruské hráče z tenisového dění eliminovat. Turnaje by přišly o úřadující světovou jedničku Daniila Medveděva, sedmého hráče světa Andreje Rubljova, světovou dvaadvacítku Aslana Karatseva nebo o čtyři místa hůře postaveného Karena Chačanova.
Zvlášť v případě prvních dvou tedy o tenisty, kteří jsou velkým tahákem na všech turnajích pro fanoušky i sponzory. S jejich účastí samozřejmě přichází i nemalé zisky z televizních práv.
U žen by to tak zlé nebylo. Smůlu by z širší světové špičky měla „jen" světová čtrnáctka Anastasia Pavljučenkovová, čtyřiadvacátá hráčka žebříčku Veronika Kuděrmětovová či Daria Kasatkinová, které patří 29. příčka. Pokud by se však zákaz vztahoval i na Bělorusko, pak by ze hry byla světová trojka Aryna Sabalenková a dvojnásobná grandslamová šampionka Viktoria Azarenkovová.
A tak se nejmocnější muži světových organizací David Haggety (ITF), Andrea Gaudenzi (ATP) a Steve Simon (WTA) přistoupili k šalamounskému řešení. Aby umlčeli kritiky a přitom nepřišli o své hvězdy, vyloučili Rusko z týmových soutěží, tedy z akcí, na které se řada z nich stejně dvakrát nehrnula. V zájmu chování tučných finančních toků je ale nechali hrát na největších a nejsledovanějších akcích planety.
Další „potrestání" přišlo v té podobě, že za jmény ruských tenistů a tenistek už nenajdete ruskou vlajku. To je vše.
Těžko se pak divit rozčarování ukrajinských hráčů a hráček z toho, co tenisové vedení předvádí. Zatímco celý svět je ve svých krocích jednotný, tenisoví vládci jdou zcela opačným směrem.
Ano, mají pravdu ti, co říkají, že ruští sportovci, tenisty nevyjímaje, jsou nevinní a že jsou obětí šílenství jejich prezidenta. O mnoho větší oběť však denně přinášejí lidé na Ukrajině. A tak zatímco Ukrajinci přicházejí o svůj domov i životy, ruští sportovci pouze o mezinárodní konfrontaci.
A je jen smutným faktem, že tenisová elita toto v potaz nebere...
Pavel Novotný
Pavel Novotný pracuje přes dvanáct let jako sportovní novinář. Přes deset let působil v deníku Sport, externě spolupracoval s deníkem Metro. Od roku 2018 píše pro nejnavštěvovanější český sportovní web Sport.cz. Specializuje se na český i zahraniční tenis.