Hlavní obsah

ANALÝZA: Chyboval gólman Realu? Dalo se to chytat? Anatomie přímáků, které ohromily svět

Borec za bezmála tři miliardy korun. Kamarád Tomáše Součka. Záložník, jehož kopací techniku při rozích studují a obdivují nejen v pražské Slavii. Ve středu se Declan Rice postavil ke dvěma přímákům při čtvrtfinále Ligy mistrů proti Realu. A anglického reprezentanta velebí celý fotbalový svět. Dvěma exkluzivními kousky zařídil Arsenalu výhru 3:0 a jednu z nejopojnějších chvil v novém tisíciletí.

Foto: Dylan Martinez, Sport.cz, Reuters

Chyboval gólman při trefách Declana Rice?

Článek

„Brácho, dej mi tvou pravačku,“ hartusil v kabině Arsenalu rozesmátý stoper Gabriel.

Rice jen v rozhovorech žasl: „Ztrácím slova. Tohle se mi v životě nestalo.“

V šestadvaceti měl za sebou už 338 zápasů na profiscéně. Až do středečního večera se ale nikdy netrefil z přímého kopu. Proti Realu se mu to povedlo dvakrát v rozmezí 12 minut.

Jak to? V Arsenalu ho k nim prostě moc nepouští. Rice sice znamenitě kope rohy, ale na přímé ohrožení z nadějných přímých kopů se štelují spíš jiní frajeři. The Athletic zveřejnil, že od roku 2018 napočítáte hned pět hráčů Gunners, kteří přímo z přímáku pálí častěji. Vévodí jim současný kapitán Ödegaard s 32 střelami. Rice má pouze šest pokusů.

Po demolici Realu mu nejspíš začnou přibývat.

Jaká jsou další čísla, zajímavosti a pozadí spektakulárních tref?

Historická chvíle

Rice se přiřadil k velikánům jako Rivaldo, Ronaldo, Neymar a Zijach. Pouze oni zaznamenali dvě trefy z přímáků v jednom zápase Ligy mistrů. Rice je první, jemuž se to podařilo ve vyřazovací fázi.

„Riceovy góly byly dobré, ale fauly před nimi zbytečné,“ pokrčil rameny brankář Realu Thibaut Courtois.

Rozebírá se ovšem, zda ale nechyboval i on.

1. gól

Společnost Opta Angličanově první trefě z 58. minuty přidělila nizoučkou hodnotu xG 0,037. Co to znamená? Kdyby ze stejné pozice střílelo sto fotbalistů, trefili by se tři, maximálně čtyři.

Fotogalerie

Přímáku předcházel faul na Bukaya Saku. I šikovný levák se postavil k rozehrávce, ale pravák Rice ho přesvědčil: „Nech to na mě, věřím si.“

„Jestli si věříš, je to tvoje,“ opáčil Saka.

Kolik to mohlo být k bráně? Necelých 30 metrů?

Rice zatrhl nápad, že by centroval. Všiml si, jak je postavená zeď i gólman.

Legenda Arsenalu Thierry Henry na Paramount+ si zase všímal Courtoisova pochybení: „Thibauta miluju, ale když stojí u rozehrávky dva hráči, nemůžete si postavit pouze čtyřčlennou zeď. Navíc i její pozice je diskutabilní. Je ale úžasné, že to Declan postřehl.“

Courtois měl špatně postavenou zeď,“ souhlasil na síti X i bývalý gólman Zdeněk Zlámal. „Gólman si musí, podotýkám vždy, postavit alespoň o jednoho hráče navíc ke stavěné tyči.“

Foto: Sport.cz

Statistiky Declana Rice v zápase s Realem Madrid

Belgického veterána zjevně překvapilo, že Rice obstřelil zeď zprava. Častěji standardku z pravé strany zakončuje levák, který dá míči opačnou faleš.

Rice umí praštit do míče a udělit mu pozoruhodnou rotaci, razanci i trajektorii. Kdo ví, zda jeho první trefu proti Realu nebudou zkoumat vědci, jako se stalo v případě pumelice Roberta Carlose z roku 1997.

Mimochodem, i někdejší brazilská opora Realu naživo viděla Angličanovu parádu. A nezůstalo u jedné.

2. gól

Středopolař byl v laufu. Proto se postavil k balonu i v 70. minutě k dalšímu přímáku. Zase po faulu na Saku. „Měl jsem sebevědomí, které mi vyletělo na měsíc. Věřil jsem si,“ líčil Rice. „Až za pár let si uvědomím, co se mi povedlo.“

Opta odhalila, že jeho druhá trefa měla xG 0,063.

Ano, pravděpodobnost byla oproti první trefě vyšší, ale stále dost malá.

Míč ležel o trochu blíž bráně. Navíc se nacházel na pravé půlce hřiště. Zavedená poučka velí, že brankář si hradbou těl spoluhráčů kryje jednu stranu brány. On se postaví ke druhé, za niž zodpovídá.

„Nevěřil jsem, že existuje střela na gólmanovu stranu, která se nedá chytit. Rice mě právě vyvedl z omylu,“ vyťukal užasle Zlámal.

„Tohle by ani superman nechytil,“ básnil v televizním studiu Amazon Prime někdejší báječný záložník Clarence Seedorf.

Ukázková šibenice! Specializovaný účet The xG Philosophy na síti X zveřejnil, že podobně umístěnou ránu chytí tři procenta brankářů. Courtois mezi ně nepatřil.

Šlo o další geniální provedení Angličana. Na stranu gólmana se častěji pálí, když je standardka těsně za hranicí šestnáctky. Rice se odhodlal k zakončení na brankářovu stranu, ač byl balon od brány zhruba 25 metrů.

Určitý vliv měla i clona jeho kolegů. Rozšířili zeď, čímž komplikovali brankářův výhled. Před střelou se rozestoupili. I podobné drobnosti se nacvičují. A borci Arsenalu jsou ve standardkách machři. Vychytávky, náběhy nebo způsoby rozehrávky od specializovaného kouče Nicolase Jovera okoukávají všude po světě včetně české ligy.

Netají se tím ve Slavii nebo Olomouci, která patří k nejbezpečnějším českým mančaftům při standardkách.

Hlavní trenér Mikel Arteta ale po opojném triumfu připomněl, že napřímo z přímáku se jeho soubor prosadil poprvé od září 2021.

To jen podtrhuje výjimečnost momentů.

Foto: Sport.cz

Declan Rice a zakončení proti Realu

„Ve fotbale se může stát cokoli,“ prohodil kouč Realu Carlo Ancelotti. „Například jako dva góly z přímého kopu, které Declan Rice nikdy v kariéře nedal.“

Paradoxem zůstává, že běhavý záložník si proti Realu vytvořil i jiné příležitosti, u nichž bylo pravděpodobnější, že skóruje. Nestalo se. Ohromil fotbalovou planetu jinak. A dlouho se na to nezapomene.