Slovenský vítězný hattrick. Vaculík znovu králem, cítil se v Praze jako doma

Potřetí za sebou ovládl slovenský závodník Martin Vaculík pražskou Grand Prix na ploché dráze. Na břevnovském oválu Markéta ovládl ve velkém stylu finálovou jízdu, při níž nechal za sebou vicemistra světa Frederika Lindgrena ze Švédska i úřadujícího světového šampiona Bartosze Zmarzlika z Polska. –Vaculík svým čistým hattrickem napodobil jedinečné pražské počiny, které v minulosti předvedli Australan Jason Crump a Brit Tay Woffinden. Na startu byl i dva čeští reprezentanti. Václav Milík skončil třináctý, Jan Kvěch čtrnáctý.

Martin Vaculík na archivním snímku

Vaculík navázal na svá prvenství z let 2022 a 2003. „Pro mě to byl naprosto úžasný zážitek a další krásný večer v Praze, kde jsem se díky ohromně divácké kulise cítil jako doma. Těm tisícovkám lidí, kteří mě podporovali, patří velký díky,“ vykládal slovenský plochodrážník, jenž svým čistým hattrickem napodobil jedinečné pražské počiny, které v minulosti předvedli Australan Jason Crump (2002 až 2004) a Brit Tay Woffinden (2013 a 2015). Na startu byli i další dva čeští reprezentanti. Václav Milík skončil třináctý, Jan Kvěch čtrnáctý.

Deštivé počasí během soboty neumožnilo plošinářům vůbec vyjet na dráhu při tréninku. Krátce před startem Grand Prix ale pršet přestalo, a tak se mohlo na oválu do té doby pečlivě přikrytým plachtami přece jen závodit. Předpověď ale varovala, že se přeháňky vrátí, tak se pořadatelé snažili všechno urychlit a základní rozpis dvaceti jízd byl odjetý za 85 minut.

Oba čeští plošináři marně usilovali o semifinálovou účast. Kvěch hned před první jízdou měnil motocykl, na tom náhradním mu v zatáčce na mokré dráze podklouzl stroj. Pád sice odvrátil, ale ze čtvrtého místa se už nedostal. Další vystoupení mu vynesla pokaždé maximálně bod a v konečném účtování pražského závodu obsadil až 14. místo.

Před vyprodaným hledištěm se o moc lépe nevedlo ani na divokou kartu startujícímu Milíkovi, jenž skončil třináctý, tedy těsně před krajanem. V základním rozpisu získal čtyři body, když ve třetí rundě sice dojel druhý, ale v dalších pak skončil třetí a ve dvou zbývajících mu patřilo poslední místo.

Z nejlepší pozice se mezi osmičku nejlepších dostal Slovák Vaculík, vítěz dvou předchozích pražských Grand Prix získal čtrnáct bodů z patnácti možných. Jen o bod méně brali obhájce světového titulu Polák Zmarzlik a překvapivě Australan Fricke, nahrazující na Markétě krajana Doylea, jenž má zlomená žebra a musí se podrobit operaci ramene.

Za protržení pásky na startu prvního semifinále se dočkal vyloučení Lotyš Lebeděvs, ve druhém pak neuspěl nejen Fricke, ale ani vítěz minulého klání v Landshutu Dán Michelsen. Překvapivou finálovou účast z Německa naopak zopakoval Kubera z Polska.