Článek
Oba se na Dakaru představili na motorkách a udělali si zde zvučná jména. Oba byli součástí úspěšného týmu KTM a oběma se podařilo Dakar dvakrát ovládnout. Sunderland v létě v 35 letech ukončil závodní kariéru a s 37letým Pricem už se v týmu, kde strávil celou dakarskou kariéru, taky nepočítalo, tak se s pomocí automobilového týmu Overdrive Racing domluvili, že zkusí prožít dakarské dobrodružství trochu jinak.
„V KTM se rozhodli se mnou neprodloužit smlouvu, takže Dakar 2024 byl naší poslední společnou akcí. Pořád jsem v nejlepší formě a cítím se schopný bojovat o vítězství. Jsem jim za všechno vděčný. Nicméně možnost návratu na start v autě je splněný sen a zároveň příležitost, které si nesmírně cením a mám v plánu ji maximálně využít,“ řekl Price po oficiálním oznámení návratu na Dakar v Toyotě Hilux.
Australana to za volant aut táhlo už delší dobu a také v jejich řízení byl úspěšný. Třikrát za sebou vyhrál australský závod Finke Desert a je jediným, komu se v tomto závodě podařilo zvítězit na motorce i v autě. Jeho konec u KTM tak definitivní přechod na čtyři kola jen uspíšil.
Jako navigátora si vybral právě svého bývalého týmového kolegu a šampiona z let 2017 a 2022 Sama Sunderlanda, který s návratem neváhal.
„V posledních deseti letech jsme spolu strávili hodně času a víme, o čem Dakar je. Vždyť jsme ho každý dvakrát vyhráli. Nemyslím si, že v autě někdy seděla dvojice, jako jsme my. Toby už má řidičské zkušenosti a já umím dobře navigovat. Když dojedeme bez většího problému do cíle, slušně se umístíme,“ předvídal Sunderland před začátkem závodu.
Britský jezdec neměl na rozdíl od Price se závoděním v autě žádné zkušenosti. Poprvé z místa spolujezdce navigoval v listopadu na testech v Dubaji, ale věří svým navigačním schopnostem, které piloval léty ježdění v poušti na motorce. Právě na ty se nejčastěji spoléhají motocykloví závodníci, kteří přesedlají na čtyři kola.
I když se jedná o nezvyklý scénář, nejsou totiž Price se Sunderlandem prvními závodníky, kteří se přesunuli z motocyklů za volant aut. Před nimi zanechali na Dakaru svou stopu v obou kategoriích Hubert Auriol, Nani Roma, Stéphane Peterhansel, Cyril Despres nebo Laia Sanz, která při svém debutu v roce 2022 dojela na 23. místě.
Na novou výzvu se Price před začátkem nejslavnější rallye těšil. „Sice za sebou mám už 10 Dakarů, ale cítím se, jako by mě čekal první. Není nic lepšího než mít na blízku dobrého přítele. Dáme do toho všechno a míříme vysoko. Chceme si to užít, ale musíme se toho taky hodně naučit. Myslím si, že ideálním cílem by bylo dojet do desátého místa,“ věřil si Australan.
Plán jim do čtvrté etapy vycházel nad očekávání. V celkovém pořadí se drželi do šestého místa a v konkurenci závodníků specializovaných na auta s neporovnatelným množstvím zkušeností udivovali svou výkonností. Jenže právě ve čtvrté etapě přišly potíže. Price se Sunderlandem hned čtyřikrát píchli pneumatiku a dojeli 42. se ztrátou více než pět a půl hodiny na vítěze. Díky jedenáctému a dvaadvacátému místu v následujících závodech se vyšplhali na dvacáté celkové místo, ale k dalšímu zlepšení už nedojde.
Po šesté etapě dakarské rallye totiž Toby Price se Samem Sunderlandem odstoupili ze závodu.
„Naše dobrodružství končí. Jsem opravdu hrdý na to, co jsme s Tobym v prvních dnech dokázali. Dva motorkáři s podporou skvělých přátel a společností se mohli měřit s těmi nejlepšími řidiči aut na světě,“ shrnul na svém instagramovém účtu Sunderland.
Vysvětlení podal Price. „Rozhodli jsme se odstoupit ze zdravotních důvodů. Sam ve čtvrtek utrpěl otřes mozku, který jsme nechtěli hlásit, protože chtěl v závodě zůstat. Dnes jsme měli další problém s vozem a Sam dostal další ránu do hlavy, po které na chvíli neviděl a zranění se mu zhoršilo,“ uvedl Australan v neděli na svém instagramovém účtu.
„Cítím, že není správné pokračovat, protože můžeme daleko víc ztratit než získat. Nechtěli jsme skončit takhle a oba jsme zdrcení. Umíme spravit auta, ale ne lidi. Sam je pro mě jako rodina a jeho zdraví je na prvním místě. Doufám, že se na start Dakaru vrátíme,“ dodal Price.