Článek
Ta kategorie má svůj půvab a vrací Dakar do jeho někdejších „romantických“ časů v Africe. Zároveň má specifická pravidla, protože na rozdíl od hlavních tříd se nejede pouze na čas, ale jde v ní spíše o jízdu pravidelnosti, dobrou navigaci a dodržování časů průjezdu.
Však i Olga Lounová zpočátku přiznala, že se její posádka musí učit i pochopit pravidla, aby nedostávala zbytečné penalizace a trestné body. Nicméně teď už české trio - a i to druhé z Lopraisova týmu - stoupá pořadím. Pazdera je 41. a Jiří Husek, který šoféruje Hasičák, 42. A Pazdera dokonce ve své kategorii vyhrál maratonskou etapu.
Lounová přitom do týmu přibyla na poslední chvíli, když zhruba v polovině listopadu ze zdravotních důvodů vypadl Jan Čermák, který v roce 1998 s Lopraisem získal dakarského tuarega. A Lopraisův synovec Aleš, který stojí za vzkříšením obou tatrovek, povolal právě Lounovou.
„Splnil tím celoživotní sen mému tátovi, který miluje Lopraisův tým a Dakar. Závod jsme sledovali, kde jsme mohli. Táta v tom leží pořád, navíc je kamioňák, protože má autodopravu. Tak snad zůstane nadšený i po závodě, protože jet v takovém autě za tým s takovou tradicí je zavazující a snad neudělám ostudu. Výhodou je, že už jeden Dakar mám za sebou, protože poprvé jste tam jak Alenka v říši divů,“ říkala před startem Lounová.
Ta má na závodě s sebou i dvouletou dceru Arianne, kterou kojí, a tak večer z bivaku míří za rodinou do hotelu. Při maratonské etapě však byla přes noc bez ní a říkala: „Je to emotivní.“
Obou vozů si všiml i oficiální profil Rallye Dakar a natočil s Lopraisem zajímavé video, ve kterém 45letý závodník leccos prozrazuje.
„Myšlenka na postavení těch dvou kamionů vznikla hned, když Karel odešel do nebe (před čtyřmi lety). Jediné, co je jiné, jsou volant a turbodmychadlo. Ty zůstaly v původním autě, ale 95 procent dílů je originálních. Hasičák jel Dakar, je repasovaný. Máme nové posádky a chci, aby Dakar hlavně ochutnaly a užily si ho. Jsou den ode dne lepší. A jsem si jistý, že nás Karel sleduje a je šťastný,“ řekl Loprais a připustil, že by si veteránskou kategorii také jednou rád zkusil.
Let's have a quick catch up with our friends from the #DakarClassic as we reach the end of the first week of action - with Ales Loprais explaining the legacy of his uncle Karel 📺#BornToDare #TudorWatch pic.twitter.com/nMQ5SREGc9
— DAKAR RALLY (@dakar) January 9, 2025
Ale celkem na letošním ročníku startuje v Klasicích šest českých týmů. Ondřej Martinec se těsně před startem rallye dozvěděl, že se mu narodil syn Ondřej, kterého má se závodnicí Olgou Roučkovou. Na trati si vedl skvěle, leč ve středu mu praskla nádrž a on musel v Saúdské Arábii shánět náhradní.
Našel ji na „vrakovišti“ a s místní obsluhou se domlouval rukama nohama, jak lze vidět na videu. I tak mu zatím patří 55. příčka.
Na 63. místě je Jan Bárta, na 78. Jan Vinš. Mezi nimi pak věčně usměvavé duo Barbora Holická a Lucie Engová (sestra Tomáše Engeho), které stejně jako loni opět poutají pozornost svou pestrobarevnou „kachnou“ alis Citröenem 2CV. Podobně jako loni se jim nevyhýbají technické trable, ty první přišly hned v první etapě, kdy ohnuly zadní nápravu a zůstaly trčet v pustině.
„Najednou kolem projeli čeští kluci v pajeru (Jan Bárta, Petr Švec), jestli nechceme pomoct. Ale že nemají benzin a daleko nás nedotáhnou. Tak jsme udělali dohodu. Vycucněte si náš benzin a dotáhněte nás do bivaku. Ale nebylo to jen tak, v jednom složitém a pískovém místě kluci zapadli, ale k našemu překvapení se objevil francouzský kamion, že nám pomůže. V něm seděly tři baby, vytáhly kluky i nás,“ popisovala jednu z mnoha příhod Barbora Holická.
Zkrátka Dakar je dobrodružství a s „neposlušnými“ veterány to platí obzvlášť.
Rally Dakar 2025
Nejslavnější světová rallye. To je Rallye Dakar, kterou letos v termínu 3.–17. ledna znovu hostí Saúdská Arábie. Na jezdce, mezi kterými nechybí ani české hvězdy, čeká celkem 12 etap a více než 7700 kilometrů.