Finskou rallye po nehodě Rovanperäho vyhrál Ogier

Finskou rallye vyhrál francouzský pilot Sébastien Ogier a připsal si třetí vítězství v sezoně a 61. v kariéře. Za triumfem přitom jasně mířil jeho týmový kolega z Toyoty Kalle Rovanperä, ale v předposlední zkoušce havaroval a ani letos ve své domácí soutěži nedosáhl na výhru.

Sébastien Ogier v poslední etapě Finské rallye.

Úřadující mistr světa Rovanperä, jenž letos stejně jako Ogier jezdí jen vybrané rallye a ovládl předchozí soutěže v Polsku a Lotyšsku, vedl na šotolinových tratích v okolí rodného Jyvaskylä od pátku. Do předposlední 19. rychlostní zkoušky vstupoval s náskokem 45,8 sekundy na Ogiera, ale trefil kámen a vylétl se svou Toyotou Yaris z trati do stromů. Třiadvacetiletý šampion i jeho spolujezdec Jonne Halttunen vyvázli bez zranění, ale soutěž pro ně skončila.

Vítězství spadlo do klína osminásobnému mistru světa Ogierovi, jenž se představil ve Finsku poprvé od roku 2021 a vyhrál tam podruhé v kariéře. Druhý skončil s odstupem 40,1 sekundy lídr šampionátu Thierry Neuville z Belgie, třetí byl Francouz Adrien Fourmaux.

Neuville si díky druhému místu výrazně polepšil v hodnocení mistrovství světa, neboť jeho hlavní rivalové Ott Tänak z Estonska a Brit Elfyn Evans soutěž nedokončili. Čtyřnásobný mistr světa z týmu Hyundai má po deváté z letošních 13 rallye v čele náskok 27 bodů, navíc před nově druhým Ogierem, který už několik sezon neabsolvuje kompletní program seriálu.

Mistrovství světa bude pokračovat začátkem září v Řecku.