Článek
Třiačtyřicátý ročník Rallye Dakar poznamenaný koronavirem začíná pro všechny účastníky velmi nezvykle, 48hodinovou karanténou v Džiddě zakončenou PCR testy. Až poté dojde na převzetí techniky, administrativní úkony, závěrečné testování a start.
Karanténa je po příletu do dějiště závodu pro všechny povinná stejně jako PCR testy, které proběhly v Džiddě během středy. Až poté se rozhodne, kdo se uzavře do dakarské bubliny a bude moci přemýšlet pouze a jen nad samotným závodem. Není tak divu, že si Buggyra přivezla do Džiddy vlastní antigenní testy.
„Pod vedením našeho fyzioterapeuta Davida Janouška jsme si v úterý udělali vlastní testy, abychom se ujistili, že nenastanou žádné komplikace. Před odletem jsme je zvládli, a tak věříme, že teď už bude vše v pořádku," doufá tiskový mluvčí týmu Jan Kalivoda.
Posilovna i spánek do zásoby
I přes přísná opatření mohl tým navštívit na hotelu Hussein Shobokshi, honorární konzul České republiky v Džiddě. „Bylo to velmi příjemné povídání. Dostali jsme důležité informace a nabídku pomoci, kdyby bylo třeba. Pevně věřím, že ji nebudeme muset využít. Přání k úspěšnému zdolání tak těžké soutěže nás samozřejmě těší," líčí Kalivoda.
Každý člen týmu si čekání krátí po svém. Zatímco Martin Šoltys a Josef Macháček zkušeně naspávají, neboť v průběhu soutěže existuje vysoká pravděpodobnost spánkového deficitu, Ignacio Casale pracuje ze všech sil v posilovně.
„Truck je proti čtyřkolce fyzicky mnohem náročnější, proto nezahálím a připravuji se do poslední chvíle," vysvětluje trojnásobný vítěz Dakaru.
Pro Tomáše Engeho a Vlastimila Tošenovského, který naskočil do posádky minutu před dvanáctou, je karanténa o sbližování vzájemných stanovisek.