Salač v Mugellu upadl a po čtyřech závodech v Moto2 nebodoval

Motocyklista Filip Salač kvůli pádu nedokončil dnešní Velkou cenu Itálie a po čtyřech závodech v mistrovství světa třidy Moto2 nebodoval. Pro první vítězství po dvou letech si v Mugellu dojel Američan Joe Roberts.

Filip Salač na archivním snímku

Závod v královské třídě MotoGP skončil doublem domácí stáje Ducati a domácích jezdců. Potřetí za sebou ovládl Velkou cenu Itálie úřadující mistr světa Francesco Bagnaia, na druhém místě skončil jeho týmový kolega Enea Bastianini.

Třetí byl Jorge Martín, který mohl dlouho pomýšlet na druhé místo, ale v závěru posledního kola se před něj dostal Bastianini. Španěl i tak stále drží první příčku průběžného pořadí, Bagnaia však po čtvrtém triumfu v sezoně snížil ztrátu na druhém místě na 18 bodů.

Salač v sobotu těsně nepostoupil do finále kvalifikace, ale dnes mu vyšel start a z 19. příčky se postupně posunul až na desátou pozici. Jenže sedm kol před koncem pro dvaadvacetiletého jezdce závod po pádu předčasně skončil.

Všechno odstartoval kontakt se soupeřem v úvodu druhého kola, při kterém Salač poškodil brzdu. Závada měla za následek pád, po kterém se český jezdec ještě dokázal krátce vrátit do závodu, ale nakonec zajel do boxů.

„Špatné dny prostě občas přijdou a tohle byl jeden z nich. Přitom hned po startu jsem předjel devět lidí a navíc jsme poprvé měli dobré nastavení s použitými gumami a věřil jsem, že něco můžeme dokázat,“ uvedl na webu stáje Salač.

„Jenže na začátku mě někdo velmi tvrdě předjel a jak jsem uhýbal, rukou jsem si ulomil páčku u brzdy. Dělalo mi to problémy v slipstreamu, špatně se mi brzdilo a kvůli tomu jsem potom upadl. Nedá se nic dělat, musíme si z dneška vzít to pozitivní a jít dál,“ dodal Salač.

Šestadvacetiletý Roberts si připsal druhou výhru v kariéře a první od triumfu v Portugalsku v dubnu 2022. V Mugellu zvítězil s náskokem 67 tisícin před Manuelem Gonzálezem. Třetí příčku obsadil další španělský jezdec Alonso López.

V průběžném pořadí je Roberts se ziskem 115 bodů druhý za Sergiem Garcíou, který dnes obsadil čtvrtou příčku a má na kontě 122 bodů. Salač, jenž po čtyřech závodech skončil mimo bodované příčky, má 14 bodů a je osmnáctý.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu:

Moto3: 1. Alonso (Kol./CFMoto) 21:17,796, 2. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,142, 3. Jamanaka (Jap./KTM) -1,253, 4. Furusato (Jap./Honda) -1,700, 5. Muňoz -5,399, 6. Ortolá (oba Šp./KTM) -12,556.

Průběžné pořadí (po 7 z 21 závodů): 1. Alonso 143, 2. Holgado (Šp./GasGas) 106, 3. Veijer 95, 4. Ortolá 80, 5. Muňoz 60, 6. Jamanaka 56.

Moto2: 1. Roberts (USA/Kalex) 22:24,411, 2. González (Šp./Kalex) -0,067, 3. López -0,934, 4. García (oba Šp./Boscoscuro) -1,192, 5. Ogura (Jap./Boscoscuro) -1,253, 6. Canet (Šp./Kalex) -1,895, …Salač (ČR/Kalex) nedokončil.

Průběžné pořadí (po 7 z 21 závodů): 1. García 122, 2. Roberts 115, 3. Ogura 99, 4. López 79, 5. González 66, 6. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 63, …18. Salač 14.

MotoGP: 1. Bagnaia 40:51,385, 2. Bastianini (oba It./Ducati) -0,799, 3. Martín -0,924, 4. M. Márquez (oba Šp./Ducati) -2,064, 5. Acosta (Šp./KTM) -7,501, 6. Morbidelli (It./Ducati) -9,890.

Průběžné pořadí (po 7 z 21 závodů): 1. Martín 171, 2. Bagnaia 153, 3. M. Márquez 136, 4. Bastianini 114, 5. Acosta 101, 6. Viňales (Šp./Aprilia) 100.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.