Salač v Misanu ozdobil jubileum nejlepším výsledkem sezony

Filip Salač svůj jubilejní 100. závod na mistrovství světa silničních motocyklů ozdobil ziskem devíti bodů za sedmé místo, což je pro něj v Moto2 letos jasně nejlepší výsledek. Z prvenství se v Misanu radoval Japonec Ai Ogura, který tak převzal vedení i v průběžném pořadí.

Japonský jezdec Ai Ogura ovládl závod Moto2 v Misuri

Salač po jedenáctém kvalifikačním čase startoval do Velké ceny San Marina ze čtvrté řady a svou pozici z roštu udržel i v prvním kole, kdy v poslední zatáčce upadl López ze Španělska. V čele se zpočátku držel týmový kolega českého jezdce Ital Arbolino.

V polovině závodu se před něj ale dostali Španěl Canet i Japonec Ogura, kteří se tak přihlásili do boje o titul v průběžném pořadí MS. Nakonec v boji o prvenství uspěl asijský dravec, takže se letos podruhé hrála japonská hymna.

Deset kol před cílem Salač předjel Američana Robertse, čímž se vmáčkl do elitní desítky. O pět kol později získal český jezdec i skalp Španěla Arenase a poskočil tak na deváté místo. Ve 20. kole se znovu měnilo pořadí, neboť Ital Vietti upadl ze čtvrtého místa. Salač ještě stačil předjet Brazilce Moreiru, čímž se dostal na konečnou sedmou příčku.

„Jsem opravdu moc spokojený, takové umístění jsem nečekal. Po všech zdravotních trablech v několika předchozích týdnech si konečně začínám s motorkou správně hrát a chápat její možnosti. Je to bezva pocit, že mohu dělat svoji práci zase na maximum,“ pověděl Salač po závodě, v němž zapsal nejlepší umístění od říjnové Velké ceny Japonska, kde dojel pátý.

V celkové klasifikaci to pro českého jezdce znamená skok na 17. příčku se 34 body. V Misanu úplně vyhořel dosavadní lídr šampionátu Španěl Garcia, jenž se dlouho pohyboval úplně mimo bodované příčky. Až v závěru využil toho, že soupeřům kolem něj odcházely pneumatiky, a nakonec projel cílem na 12. místě.

MotoGP znovu ovládl Márquez

V MotoGP si pro druhý triumf za sebou dojel Španěl Marc Márquez. Šestinásobný mistr světa královské třídy vyhrál před italskou dvojicí Francesco Bagnaia, Enea Bastianini a po týdnu navázal na prvenství z Aragonu, kde ukončil téměř tříleté čekání na vítězství.

Márquez si nejlépe poradil s mokrou tratí a pro 61. vítězství v MotoGP si dojel s náskokem tří sekund. „Důležité bylo, že mi vydržely pneumatiky až do konce a mohl jsem v závěru zrychlovat. Cítím, že se moje závodění vrací do správných kolejí,“ tvrdil vítěz.

Bagnaia díky druhému místu snížil ztrátu na druhém místě průběžné klasifikace na sedm bodů za vedoucím Jorgem Martínem. Španělskému lídrovi totiž závod v Misanu nevyšel. Vítěz sobotního sprintu špatně odhadl podmínky a po unáhlené výměně motorky kvůli krátkému dešti dojel až na 15. příčce a zaznamenal nejhorší výsledek v sezoně.