Salač se v Motegi prosadil až na stupně vítězů

Parádní výkon předvedl Filip Salač při Velké ceně Japonska třídy Moto2. V japonském Motegi sice po osmnáctém čase v kvalifikaci stál až v šesté řadě roštu, ale vyplatilo se mu zariskovat při volbě pneumatik, a cílem projel nakonec třetí. Byly to pro něj letos premiérové stupně vítězů.

Filip Salač na archivním snímku

Salač se po druhé příčce v Thajsku v roce 2022 a loňském stejném umístění v Le Mans prosadil potřetí v kariéře na pódium při závodě MS kategorie Moto 2. „Nedokážu ani slovy přesně vyjádřit, jak se cítím. Strategii, že dáme pneumatiky do sucha, jsem si v týmu prosadil. Nebylo to přitom vůbec lehké rozhodnutí, protože dráha vypadala dost mokrá, ale ukázalo se to jako správná volba,“ připustil.

Hned po startu začalo pršet, a tak ještě během úvodního kola byl závod přerušen. Před restartem šlo o loterii s výměnou pneumatik, někteří zvolili obutí do deště, někteří hladké gumy. První místo si z pole position udržel Brit Dixon, ale už ve čtvrtém kole vedl Japonec Ogura, jenž zariskoval s pneumatikami do sucha. Podobně volil Salač a byl v té chvíli už sedmý.

Vpředu se na domácího jezdce postupně dotáhl González a v polovině závodu převzali roli lídra. Salač se odvážnou jízdou postupně dostal na třetí příčku, v zádech měl ale dalšího Španěla Alcobu a musel neustále odrážet jeho útoky. Dixon se propadl až na konec první desítky.

Dvaadvacetiletý Manuel González, jemuž se společně s týmem vyplatil risk s obutím do suchých podmínek, nakonec slavil premiérové vítězství v kariéře. „Nemohu být šťastnější. Všechno se povedlo, jak jsme si vysnili,“ usmíval se.

Druhý Ai Ogura navýšil náskok ve vedení v šampionátu na rovných 60 bodů a už za dva týdny v Austrálii může být korunován mistrem světa. Salač na trati, kde loni skončil pátý, nakonec uhájil o 137 tisícin sekundy pódiové umístění. „Konečně to vyšlo a letos poprvé se mi bude opravdu dobře spát,“ říkal s dojetím český závodník, jenž je v MS průběžně patnáctý.

V Moto3 byl po desátém letošním vítězství už korunován mistrem světa Kolumbijec Alonso a MotoGP ovládl vítěz sobotního sprintu Ital Bagnaia. Obhájce titulu tak během víkendu v Japonsku ztrátu na lídra šampionátu Martína snížil na 10 bodů a dá se mezi nimi ve zbývajících čtyřech Grand Prix očekávat velký souboj. Z pole position jel v Motegi překvapivě další Španěl Acosta, pro technické potíže ale závod nedokončil.