Článek
Kvůli šíření nemoci covid-19 se v zemi nekonají žádné velké kulturní, společenské ani sportovní akce. Letos například nebude Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, jubilejní 75. ročník hudebního festivalu Pražské jaro nebo festival Colours of Ostrava. V Brně se poprvé neuskuteční festival TrutnOff, který město získalo a plánovalo ho v létě.
O Velké ceně se zatím nerozhodlo. Letos popáté ji má pořádat spolek založený krajem a Brnem, který má s Dornou smlouvu právě na pět ročníků. Letos se má tedy jet naposledy. O případných dalších ročnících se má jednat.
"Kraj a město se obrátily na Ústřední krizový štáb, jestli si dovede představit konání Grand Prix. Na Dornu jsme se obrátili s tím, jaké má alternativy pro konání závodů," uvedla Brindzáková. Dotazy odešly na konci dubna. "Chtěli bychom do konce května vědět, na čem jsme," poznamenala Brindzáková.
Už na přelomu března a dubna uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS), že se prodej lístků dostal kvůli pandemii na minimum a že se možná bude s Dornou jednat o snížení zalistovacího poplatku. V současnosti činí 120 milionů korun.
Právě poplatek byl důvod, proč byly závody v minulosti v ohrožení. Jejich předešlý pořadatel Automotodrom Brno už je nechtěl pořádat kvůli ztrátovosti, kterou objasňoval zalistovacím poplatkem. Politici z kraje a města se proto dohodli, že akci zachrání vznikem pořadatelského spolku, protože závody dělají regionu dobré jméno. Loni se mluvilo o tom, že by Dorna pro další ročníky chtěla zvednout zalistovací poplatek na dvojnásobek, což by činilo kolem čtvrt miliardy korun.
Sezona motocyklového MS je v současnosti paralyzována. Šampionát sice odstartovala začátkem března Velká cena Kataru, tam se ale představili jen jezdci nižších tříd Moto3 a Moto2. Další podoba kalendáře je stále nejistá. Odložené zůstávají závody ve Španělsku, Francii a Itálii, jejich konání je ale čím dál méně pravděpodobné. V minulém týdnu byly zrušeny Velké ceny Německa, Nizozemska a Finska. Brněnská GP je nyní v kalendáři nejbližším závodem.