Článek
Přísná koronavirová opatření doléhají i na jezdce Trochu toho po příjezdu na okruh zalitoval 21letý Francouz Fabio Quartararo, jenž v Jerezu se satelitní yamahou opakovaně předčil soupeře na továrních strojích, ale k úplnému pocitu triumfu v obou dosavadních závodech MotoGP mu scházelo sdílení radosti z něj.
„Vítězství chcete oslavit s nejbližšími, jenže já nemůžu ani políbit a obejmout svou mámu. Žádný bližší kontakt není možný, všude musíme mít roušku a dodržovat sociální distanc. Ale chápu to, všichni byli dost vystrašeni, když koronavirová nákaza pronikla i do bubliny formule 1," připomněl Quartararo případ nedávno pozitivně testovaného Mexičana Pereze.
„Naléhavě nám bylo doporučeno, aby se jezdci vzájemně nepotkávali a s policií musíme ohlídat vnější hranici areálu. Uvnitř platí, že bez roušky ani krok, na řadě pracovních pozic jsou vyžadovány ochranné štíty a gumové rukavice," vysvětluje ředitelka okruhu Ivana Ulmanová.
Každý účastník s unikátním kódem
Na Masarykův okruh smí pouze akreditovaní členové týmů a personál za podmínky, že byli negativně otestováni na přítomnost koronaviru v těle. „Odběry jsou v režii promotérské společnosti Dorna a zobrazí se v aplikaci, v níž má každý účastník Velké ceny přidělen unikátní kód. Všem příchozím se navíc měří teplota," prozrazuje Ulmanová.
Většina týmů má přímo na okruhu i obytné kamiony, ve kterých budou jezdci i spát. „Rád bych si tu udržel mentální naladění ze závodů v Jerezu. Z loňské zkušenosti ale vím, že Masarykův okruh je těžký na přečtení. Obtížně se tu volí ideální stopa i pneumatika," řekl Quartararo, jenž se může stát prvním jezdcem značky Yamahy od roku 1980, který by vyhrál úvodní tři závody sezony. Před čtyřiceti lety takový kousek dokázal legendární Roberts.