Smolný návrat. Salač po pádu nedokončil Velkou cenu Británie

Velkou cenu Británie v královské třídě MotoGP vyhrál Ital Enea Bastianini a připsal si první vítězství v sezoně. Druhý dojel Jorge Martín ze Španělska a dostal se do čela hodnocení šampionátu těsně před italského šampiona Francesca Bagnaiu, který skončil třetí. Český jezdec Filip Salač po pádu závod Moto2 po dvou vynechaných Grand Prix nedokončil.

Enea Bastianini ovládl Velkou cenu Británie v Silverstonu.

Salač kvůli těžkému pádu na hlavu v tréninku na červnovou Velkou cenu Nizozemska následně v Assenu nestartoval v samotném závodě a lékaři ho nepustili ani o týden později do Grand Prix Německa. Po měsíční pauze se dvaadvacetiletý český jezdec kvalifikoval v Británii 22. časem a kolem dvacáté pozice se pohyboval i v závodě. Salačovu snahu o posun vpřed ukončil 11 kol před koncem pád, po němž byl podle předběžných informací v pořádku, ale s motocyklem musel zajet do depa.

Závod vyhrál Brit Jake Dixon a stal se prvním domácí vítězem v Silverstonu od roku 2015, kdy se podařilo vyhrát v Moto3 Dannymu Kentovi. I čtvrté místo stačilo ke zvýšení náskoku v čele MS Španělovi Sergiu Garcíovi, Salač klesl o dvě příčky na 22. pozici.

Šestadvacetiletý Bastianiani v Silverstonu prožil nejlepší víkend kariéry v MotoGP, neboť v sobotu poprvé v kariéře ovládl i sprint. Člen továrního týmu Ducati předjel Martína definitivně v předposledním kole a s téměř dvousekundovým náskokem si dojel pro šesté vítězství v elitní kategorii.

Martín získal v přetahované o vedení v MS mírně navrch a vrátil se o tři body do čela, z něhož ho Bagnaia sesadil v předchozí Velké ceně Německa. Úřadující dvojnásobný šampion skončil třetí s téměř šestisekundovou ztrátou na svého týmového kolegu Bastianiniho.

V nejslabší kategorii Moto3 oslavil své dnešní dvacáté narozeniny druhým vítězstvím v sezoně Španěl Iván Ortolá. Mírně tak stáhl ztrátu na lídra šampionátu Davida Alonsa z Kolumbie, jenž dojel druhý a má v čele stále velký náskok 53 bodů.