Článek
Debata o zvýšení bezpečnosti se znovu vynořila po pěti letech. V létě roku 2009 došlo v rozmezí šesti dnů ke dvěma úrazům hlavy jezdce v otevřeném monopostu: těžkému zranění Felipeho Massy při kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska formule 1 předcházela fatální nehoda v závodu formule 2 v britském Brands Hatch, kde utrpěl smrtelné zranění teprve osmnáctiletý syn Johna Surteese Henry po zásahu letící pneumatikou utrženou z monopostu soupeře.
Podobný efekt pak měla i hrozivá nehoda Bianchio, jehož neovladatelný vůz vletěl v Suzuce souhrou nešťastných okolností přímo pod vyprošťovací jeřáb a francouzský pilot po těžkém úraze hlavy stále bojuje o život v nemocnici.
Mezinárodní automobilová federace FIA již v uplynulých letech koncept uzavřeného kokpitu testovala a podle Smedleyho by nebylo od věci vzít toto téma opět v potaz. „Řešili jsme to poměrně intenzivně na jednáních Technické skupiny po nehodě Felipeho Massy. Z technického hlediska to není vůbec složité řešení a jako téma to určitě není uzavřené," poznamenal Smedley.
Video u článku ukazuje studii uzavřeného monopostu Ferrari, z níž je dobře patrné, že by F1 čekala velká proměna. „Formule 1 by dostala novou tvář, ale to je čistě věc estetiky. Podívejte se na vozy z 50. let, kdy šampionát odstartoval, a formule z roku 2014. Moc podobné si nejsou, že? Já osobně to neřeším," doplnil Smedley.