Článek
Ferrari obhájilo dvojnásobný triumf díky druhému místu Brazilce Felipeho Massy. Třetí dojel v americkém závodu Giancarlo Fisichella, díky kterému francouzský lídr Poháru konstruktérů opět nechyběl na stupních vítězů. Italský pilot se posunul na třetí místo v šampionátu, kde vystřídal Kimiho Räikkönena.
Schumacher se postaral o další zápis do historie, když jako první jezdec vyhrál v Indianapolisu popáté. Svou úchvatnou kariéru ozdobil už 87. triumfem v Grand Prix.
Po loňské blamáži s účastí pouhých šesti vozů američtí diváci na formuli 1 nezanevřeli, na tribuny jich usedlo zhruba 150 tisíc a hned v úvodu závodu byli svědky pořádného dramatu. V první zatáčce se odehrála velká kolize, která znamenala konec pro šestici Räikkonen, Nick Heidfeld, Juan Pablo Montoya, Scott Speed, Christian Klien a Franck Montagny.
Piloty McLarenu vyřadila z boje vzájemná kolize, když příliš rychlý Montoya vrazil zezadu do Räikkönena. Finský vicemistr světa strčil do Buttona, jehož vůz poslal do kotrmelců Heidfelda. Na hromadnou nehodu doplatil ke zklamání diváků i jediný americký účastník seriálu Speed.
Alonso prokletí nezlomil
Ferrari potvrdila už v kvalifikaci, že jim okruh v Indianapolisu svědčí. Michael Schumacher v sobotu vybojoval 67. pole position v kariéře a znovu vylepšil svůj rekord, ale v závodě první místo hned ztratil. Před svého kolegu se dostal Massa a udržel ji i poté, co trať opustil zpomalovací vůz, který na ní po úvodním karambolu kroužil šest kol.
Alonsovi trať v USA nesvědčí. Nejprve přišel po pěti Velkých cenách o vítěznou sérii v kvalifikacích a dnes se nedostal ani na stupně vítězů. Už ve čtrnáctém kole ho předstihl Fisichella a španělskému králi letošní sezony nesvitla ani na chvilku naděje, že by mohl svou vítěznou sérii prodloužit o pátý závod.
Alonsa předstihl i čtvrtý Ital Jarno Trulli, který bodoval teprve podruhé v sezoně, přestože musel startovat z depa kvůli nedovoleným úpravám na autě po kvalifikaci.
Závěr závodu připomněl loňskou nudu se šesti monoposty na trati, neboť závod dokončilo jen devět jezdců, z toho poslední trojice se ztrátou jednoho kola. Po brzké havárii prosely startovní pole technické potíže, které postupně vyřadily Jensona Buttona, Tiaga Monteira, Jacquese Villeneuva, Christiana Alberse a deset kol před koncem také Ralfa Schumacher, který odstoupil z páté pozice.
Po dvou zámořských závodech se šampionát vrátí do Evropy, kde bude pokračovat 16. července Velkou cenou Francie v Magny Cours.
Velká cena USA formule 1 |
1. M. Schumacher (Něm./Ferrari) 1:34:35,199 (prům. rychlost: 194,117 km/h), 2. Massa (Braz./Ferrari) -7,984, 3. Fisichella (It./Renault) -16,595, 4. Trulli (It./Toyota) -23,604, 5. Alonso (Šp./Renault) -28,410, 6. Barrichello (Braz./Honda) -36,516, 7. Coulthard (Brit./RedBull), 8. Liuzzi (It./Toro Rosso), 9. Rosberg (Něm./Williams) všichni -1 kolo. |
Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů) |
1. Alonso 88, 2. M. Schumacher 69, 3. Fisichella 43, 4. Räikkönen (Fin./McLaren) 39, 5. Massa 36, 6. Montoya (Ko./McLaren) 26, 7. Button (Brit./Honda) 16, 8. Barrichello 16, 9. Heidfeld (Něm./BMW) 12, 10. Coulthard 10. |
Pohár konstruktérů |
1. Renault 131, 2. Ferrari 105, 3. McLaren 65, 4. Honda 32, 5. BMW 19, 6. Toyota 16, 7. Red Bull 11, 8. Williams 10, 9. Toro Rosso 1. |