Článek
Papež blahopřál členům týmu ke sportovním výsledkům, popřál jim další úspěchy a sám od nich na oplátku přijal dodatečné gratulace k 26. výročí nástupu do nejvyššího úřadu v katolické církvi. Jako dárek obdržel z rukou prezidenta automobilky Luky di Montezemola věrný model vozu Ferrari F2004 v poměru jedna ku pěti, se kterým Schumacher loni získal sedmý titul mistra světa.
Podle Montezemola chtěli členové týmu Ferrari ocenit papežovu odvahu při obraně lidských práv, která jej v uplynulých 26 letech postavila do "pole position (označení pro postavení prvního jezdce na startu závodu) na cestách humanity". "Je to poprvé, co jedno z našich aut - i když jen model - dojelo až do Vatikánu. Považujeme to za nejprestižnější cílovou čáru," řekl Montezemolo.
Dojatý Schumacher
Zároveň připomněl, že to není první papežovo setkání s vozem Ferrari. Již v roce 1988 se Jan Pavel II. v jednom voze Ferrari jako spolujezdec dokonce svezl a absolvoval s ním jeden okruh na zkušební dráze.
Podobně pro Schumachera nebylo dnešní setkání s papežem první, protože byl ve Vatikánu přijat již v roce 1999. "Byl to velmi dojemný a naprosto mimořádný zážitek, tentokrát zase zcela jiný, protože jsem jej zažíval s celým týmem," řekl Schumacher.
Jak podotýká agentura Reuters, setkání představovalo nápadný kontrast mezi zástupci nejrychlejšího sportu a pomalým pohybem papeže, který byl do sálu přivezen na zvláštním vozíku. Přesto představitelé stáje Ferrari zdůrazňovali, že z pouhé blízkosti papeže a z jeho příkladu při překonávání obtíží způsobených nemocí čerpali inspiraci pro další sportovní i životní dráhu.
Todt slíbil přispět na charitu
"Bylo úžasné vidět jeho sílu a osobnost. Doufám, že budeme schopni si tyto pocity uchovat a transformovat je v další motivaci," prohlásil Schumacher.
Todt řekl, že na něj udělala obrovský dojem "energie, jednoduchost a pokora", které papež navzdory nemoci vyzařuje. Todt, jehož otec byl židovský uprchlík z papežovy vlasti Polska, slíbil, že Ferrari dá v květnu do dražby jeden ze svých modelů a výtěžek věnuje na charitu na papežovu počest.
Požehnaný Barrichello
Barrichello, který je oddaný katolík, prohlásil, že přijetí u papeže je "ta největší pocta, o které snil." Pochlubil se, že si vzal na audienci obrázek své rodiny a dal si jej od papeže požehnat.
Jan Pavel II. řekl, že si práce italského týmu velmi váží. Podle něj jsou výsledky, kterých tým dosáhl, projevem ducha soudržnosti a nadšení. "Blahopřeji k úspěchům v minulém mistrovství," prohlásil. Vyzval celý tým, aby i nadále "přispíval k šíření sportovních hodnot i k budování spravedlivější společnosti". "Církev považuje sport za užitečný nástroj vzdělávání mladé generace," zdůraznil.