Článek
Tu cenu stvořil italský umělec Matteo Macchivalli, dal jí jméno Heroo a měla symbolizovat, že jezdci F1 jsou skuteční hrdinové.
„Jezdci jsou vždy zobrazováni jako hrdinové, a to zcela právem, protože závodí rychlostí přes 300 km/h v kokpitu vyrobeném na míru a vtěsnáni do monokoku z uhlíkových vláken. A ač je motorsport dnes bezpečnější než dříve, nic to neubírá na hrdinské povaze pilota. Pirelli se to tedy rozhodlo ilustrovat v podobě poněkud neobvyklého hrdiny, kterého dostanou tři nejlepší jezdci,“ stálo mimo jiné v tiskové zprávě Pirelli před kláním v Austinu.
I wszystko byłoby fajnie gdyby nie fakt, iż na rynku od lat istnieje już łudząco podobna kultowa kolekcja figurek BEARBRICK japońskiej firmy Medicom Toy. pic.twitter.com/dblRVEo9mn
— The Pocisk (@The_Pocisk) October 21, 2024
Trofej měla černé tělo, pohyblivá ramena z uhlíkových vláken a chromovanou hlavu, jejíž barva vždy odpovídala cílovému umístění pilota – zlatá, stříbrná a titanová pro třetího. Jenže po závodě v Austinu nikdo z jezdců navzdory hrdinskému výkonu trofej Heroo v ruce nedržel.
Ukázalo se to totiž, že onen „neobvyklý hrdina“ nebyl zase tak neobvyklý a podobal se i jiným dříve vymyšleným figurkám, především těm od společnosti Bearbrick.
Poté, co na to bylo Pirelli upozorněno, trofeje kvůli obavám z porušení ochranných známek a hrozbě žalob okamžitě stáhlo. Podle informací Motorsport.com pak expresně letecky přepravilo z jedné z amerických kanceláří do Austinu náhradní ceny. Vítězný Charles Leclerc dostal trofej ve tvaru válce, druhý Carlos Sainz a třetí Max Verstappen pak miniaturní pneumatiku podobnou té, kterou obvykle získávají vítězové sobotních kvalifikací.
Ze stránek Pirelli zmizela tisková zpráva, která milého Heroo představovala, a nedojde ani na prodej limitované edice pro sběratele.
Zkrátka i ve světě F1 se chybuje.