Článek
Je to země, která má k F1 poněkud ambivalentní vztah. Roky tenhle šampionát povýšeně přehlížela, jenže poté, co se před šesti lety vlastníkem formule stala americká společnost Liberty Media, která formuli více otevřela široké veřejnosti, se i pohled Ameriky mění.
Rázem se tu jedou tři závody ročně (Miami, Austin, Las Vegas), díky boomu, který přinesla série Netflixu Drive to Survive, roste televizní sledovanost a piloti se i za Atlantikem stávají celebritami.
Hollywood chystá o F1 biják s Bradem Pittem v hlavní roli, Mezinárodní automobilová federace FIA zase schválila vstup americké stáje Michaela Andrettiho do formulového šampionátu (2025). A tak není divu, že i samotné týmy hledají schopné americké piloty, což vzhledem k preferenci jejich seriálů, není snadná věc. Williams ale před touto sezonou ulovil Logana Sargeanta, ovšem kvůli síle jeho i samotné stáje to dlouho nevypadalo na žádný sukces. Nicméně v neděli se Američan shodou okolností dočkal prvních bodů.
Původně dojel dvanáctý, po diskvalifikaci Hamiltona a Leclerca za nedodržení minimální tloušťky podlahové desky, se ale posunul na 10. místo. Získal první bod, což znamená, že je 351. pilotem, který kdy v F1 bodoval, a především ukončil 30letý americký bodový půst.
Posledním Američanem, který v F1 dojel na bodech, byl výše zmíněný Michael Andretti v roce 1993 v Itálii. Po něm sice ještě ve formuli 1 působili jeho krajané Scott Speed a Alexander Rossi, ale bodů se nedočkali. „Je úžasné získat svůj první bod ve formuli 1 a ještě na domácí půdě po náročném víkendu, který jsem prožil. Jsem hrdý na tým i sebe za pokrok, který jsme v sezoně udělali,“ uvedl Sargeant.
Williams navíc po více než dvou letech zapsal závod, v němž bodovali oba jeho piloti, a upevnil si tak sedmou příčku v Poháru konstruktérů. Mimochodem Američané jsou nyní celkově v F1 na 999 bodech, což je řadí na 12. pozici historického žebříčku. Na první příčce je Velká Británie, která jich má přes 11 tisíc, je však nutné dodat, že bodový systém se v průběhu let zásadně měnil.