Článek
Dánská TV2 uvádí, že zpráva byla zpracována uznávanou analytickou společností Sportradar v roce 2018 a až doposud její výsledky byly veřejnosti utajeny, i když Evropská házenkářská federace (EHF) s nimi byla seznámena již v době vzniku. Společnost, mezi jejíž klienty patří i UEFA, zaregistrovala od září 2016 do listopadu 2017 hned 26 zápasů, u kterých podle ní došlo k ovlivnění výsledků.
V souvislosti s tím bylo obviněno osm dvojic rozhodčích, které řídily i utkání házenkářské Ligy mistrů či zápasy národních týmů, že ovlivňovaly výsledky za účelem nezákonných zisků. Patří mezi ně i Chorvaté Matija Gubica a Boris Molesevič, kteří řídili například i čtvrtfinále světového šampionátu v roce 2021 mezi Dánskem a Egyptem. Oba rozhodčí pískají i na letošním mistrovství, které právě teď probíhá v Polsku a Švédsku.
Dos árbitros del mundial de balonmano, señalados por posible amaño de partidos
🔎 Una investigación de la televisión danesa apunta a los croatas Matija Gubica y Boris Milosevic por varios resultados adulterados en la élite https://t.co/rFsJEnDMQd
— ABC Deportes (@abc_deportes) January 16, 2023
Společnost Sportradar začala s vyšetřováním poté, co se na ni obrátilo hned sedm sázkových kanceláří kvůli podezřele vysokým částkám, které byly vsazeny například na remízu po prvním poločase či na konečný výsledek s velmi malým počtem gólů.
🤾🏻♂️ | @ihf_info Super Globe 2022
🖐🏼 #crohandball aduta od 18. - 23.10. sudjeluje na Super Globe 2022 u Saudijskoj Arabiji 😎
🔹 Igrači:
Igor Karačić, @kielcehandball & Luka Cindrić, @FCBhandbol ✔️
🔹 Suci:
Matija Gubica & Boris Milošević ✔️
🔹 Delegat:
Josip Posavec ✔️
— HRS (@HRStwitt) October 22, 2022
Podle Sportradaru ale samotná zpráva není důkazem o ovlivňování zápasů, a proto doporučuje EHF další vyšetřování a vyzývá k odhalení jakéhokoliv zapojení zástupců dotčených klubů do ovlivňování zápasů.
Vedoucí komunikace EHF Thomas Schöneich na kauzu zareagoval tak, že federace považuje ovlivňování výsledků zápasů za trestný čin a že předala všechny informace příslušným orgánům.