Článek
"Budeme přátelé až do konce života," řekl Rodman Kim Čong-unovi při veřejném proslovu před tisícovkami lidí na gymnáziu, kde posléze sledovali zápas amerických a severokorejských basketbalistů.
Vůdce KLDR, který je údajně nadšeným fanouškem Chicaga Bulls, v jehož barvách Rodman získal pět mistrovských titulů, naopak prohlásil, že doufá, že basketbalistova návštěva uvolní vztahy mezi Severní Koreou a USA.
"Během zápasu se skamarádili," řekl k setkání Ryan Duffy ze společnosti VICE, která spolu s Rodmanem a třemi členy exhibičního týmu Harlem Globetrotters v Koreji natáčí pořad pro televizní společnost HBO. "Pak přišla skutečně epická večeře. Asi deset chodů, nejlepší bylo suši a uzená krůta. Před tím jsme měli ve městě studené nudle a ty byly taky skvělé," dodal s tím, že štáb dokonce Kim Čong-una na oplátku pozval do Ameriky, což prý vůdce ohromně rozesmálo.
KLDR a USA proti sobě totiž stály během tříleté korejské války a po jejím skončení v roce 1953 nikdy neuzavřely mírovou dohodu a ani spolu nemají diplomatické vztahy. V poslední době navíc vzájemné vztahy vyhrotila série severokorejských jaderných testů.
Jedenapadesátiletý Rodman, jenž proslul výstřelky, tetováním a piercingem, se tak stal nečekaným vyslancem v době krize. Fakticky je totiž prvním významným Američanem, který se setkal s Kim Čong-unem od nástupu k moci v roce 2011 po smrti jeho otce Kim Čong-ila. Začátkem roku byl v KLDR výkonný ředitel společnosti Google Eric Schmidt, s vůdcem se ale nesetkal.