Článek
Jednání s třicetiletým Sandersem a vedením národního týmu začala už před několika týdny, obě strany prý mají na vzájemné spolupráci eminentní zájem. "Opravdu na tom pracujeme. Snad české občanství získá a pomůže nám," řekl ČTK reprezentační kouč Zdeněk Hummel.
Reprezentaci by se hodily Sandersovy dirigentské schopnosti. Dlouholetá jednička Petr Czudek už v národním týmu skončil, před letošní kvalifikací se omluvil Whitfield, jenž si v létě sháněl po odchodu z Nymburku nové angažmá. Odpovědnost pak zbyla na Pavla Beneše, který dříve v reprezentaci zaskakoval jako náhradník, a zatím málo zkušeného Štěpána Vrubla.
Sanders za Whitfielda
Příchod Sanderse by trenérům nabídl další kvalitní alternativu. Další budoucnost Whitfielda v reprezentaci je totiž nejistá, i když se Hummel jeho služeb ještě definitivně nezřekl. "Sanders by se nám ale určitě hodil, protože dalšího rozehrávače zkrátka potřebujeme. Je to vynikající hráč a také člověk, který se hodí do kolektivu. A hlavní je, že sám Levell má velký zájem na tom, aby Českou republiku reprezentoval," uvedl Hummel.
Ten se se Sandersem potkal už při společném působení v Děčíně, kde dnes amerického basketbalistu vede Pavel Budínský, současný Hummelův asistent u reprezentace.
Sanders je rodák z New Yorku, zkušenosti má z působení na Seton University. Do České republiky přišel poprvé v roce 1998, pak strávil dvě sezony v Mlékárně Kunín. Dále hrál v belgickém Hasseltu a polském Tarnówě, po krátkém působení v nižších amerických soutěžích se v roce 2002 vrátil do české nejvyšší soutěže do Ústí nad Labem. Po dalším roce zamířil do Děčína, kde působí dosud.