Hlavní obsah

Dobrodružství cyklistiky: Nechte se zlákat Labskou cyklostezkou

Cykloturistika snoubí krásy poznávání krajiny s oblíbenou fyzickou aktivitou. Když se k tomu přidá trocha adrenalinu a jasného cíle v podobě pomyslné „poutní cesty“, čeká vás dovolená, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Mezi nejoblíbenější cyklistické trasy, které vám tento nevšední zážitek nabídnou, patří právě Labská a Vltavská cyklostezka. V tomto článku se podíváme na první z nich. Níže je pro vás připraven základní přehled informací a oblíbených zastávek, které vás mohou motivovat do nového a netradičního cyklodobrodružství.

Mapa a trasa Labské stezky

Pojďme si nejprve představit základní informace o jedné z nejoblíbenějších cyklostezek v Evropě. Labská cyklostezka, někdy též uváděná jako Polabská stezka, patří společně s dalšími 11  trasami do sítě evropských cyklistických cest známých pod názvem EuroVelo.

Jak už název napovídá, Labská cyklostezka kopíruje tok naší největší řeky. Celková délka cyklotrasy od hřebenů Krkonoš, kde vyvěrá pramen Labe, až po ústí řeky do Severního moře měří cca 1300 km. Necelé čtyři stovky kilometrů pak cyklisté absolvují na území ČR.

Ač je popularita labské trasy na vzestupu, úroveň terénu je různá. Povětšinou se ale můžete těšit na standardní zpevněnou cyklostezku s rovinatým profilem, na které vás neohrozí automobilová doprava.

Nejhezčí části Labské stezky

V následujícím přehledu na vás čekají nejpopulárnější a nejzajímavější místa, která vás virtuálně provedou Labskou stezkou po území České republiky.

#ÚsekyKmTOP místa
1.Pramen Labe - Vrchlabí25pramen Labe, Labský vodopád, Labská bouda
2.Vrchlabí-Hostinné-Dvůr Králové (DK)35zámek Vrchlabí, Františkánský klášter, Les Království, Safari DK
3.Jaroměř-Hradec Králové-Pardubice-Kolín115pevnost Josefov, Kunětická hora, zámek Kladruby
4.Kolín-Poděbrady-Nymburk-Lázně Toušeň60Libický luh, Památník Slavníkovců, městské hradby Nymburk
5. a)Lázně Toušeň-Brandýs n./L-Neratovice-Mělník37kostel sv. Václava, zámek Lobkovice, soutok Labe a Vltavy
5. b)Lázně Toušeň-Praha-Kralupy n./V. - Veltrusy-Mělník76pražské památky, Muzeum másla, zámek Veltrusy, zdymadlo Hořín
6.Mělník-Roudnice n./L-Litoměřice-Brná70hora Říp, Terezín, Žernosecké jezero, Brána do Čech, termály
7.Brná-Ústí n./L.-Děčín-hraniční přechod45Větruše, zámky Velké Březno a Děčín, Zoo Děčín, CHKO Labské pískovce
pozn. redakce: Vzdálenost je uvedená přibližně.

Kde začíná? Start nebo cíl u pramene Labe

Startem nebo naopak cílem je pramen Labe nad Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších. K samotnému počátku, který se nachází v 1. kategorii KRNAP, je však nutné cca 1 km dojít pěšky. Ze sedla totiž musíte vysednout již na rozcestníku U Čtyř pánů nebo u Labské boudy. Tím je vaše trasa oficiálně zahájena.

Z Vrchlabí do Zoo ve Dvoře Králové

Po nasednutí zpět na kola máte k volbě dva úseky, které se střetávají ve Vrchlabí. Městečko nazývané „vstupní brána do Krkonoš“ vám pro zpestření výletu nabídne návštěvu Krkonošského muzea či malebného zámku Vrchlabí. Stezka se dále stočí jihovýchodním směrem skrz obec Hostinné, kde uvidíte jeho dominantu v podobě františkánského kláštera, dále kolem přehrady Les Království až do Dvora Králové, v němž je možné navštívit proslulou zoo se Safari Parkem.

Skrz dominanty východních Čech

Následuje úsek, jenž vás provede hlavními městy a zajímavými místy východních Čech. První zastávkou je Jaroměř se svou hlavní památkou, pevností Josefov. Dvanáctitisícové městečko se stává také nejvýchodnějším bodem celé trasy. Od tohoto momentu se stezka stočí jihozápadně s dalšími dílčím cílem v Hradci Králové. Dále pak pokračuje kolem hradu Kunětická hora až do Pardubic.

Za Pardubicemi řeka Labe prudce odbočuje na západ. Abyste se dostali do dalšího většího záchytného bodu, kterým je pohádkový Kolín, projedete se nad Přeloučí, skrz populární kladrubský zámek s hřebčínem, dále přírodní rezervací Týnecké mokřiny až do Týnce nad Labem. Uprostřed úseku mezi Týncem a Kolínem se stezka těsně připojuje k toku Labe.

Malebné Poděbradsko

V následujících kilometrech vás čeká nezapomenutelná část v okolí Poděbradska a  Nymburska. Jeden z nejpopulárnějších úseků vás zavede podél řeky do přírodní rezervace Libický luh, kolem Památníku Slavníkovců až do lázeňského města Poděbrady. Zde si můžete vybrat, zda pojedete po pravém či levém břehu řeky, obě části stezky se ale opět potkají o několik kilometrů dál za krásnými nymburskými hradbami.

Do Brandýsa, nebo směr Praha?

Blízkost koryta neopustíte ani v následující části. Ta vede pod zříceninou Mydlovar a opět vám dá na výběr, zda pokračovat do Lysé nad Labem, nebo zvolit trasu přímo do Čelákovic. Případná drobná odbočka na Lysou jako by byla pouhou ochutnávkou vašeho dalšího zásadního rozhodnutí, které přichází na řadu v Lázních Toušeni.

Mělník - setkáme se u soutoku

Pokud zvolíte přímou cestu, budete pokračovat podél Labe na Brandýs nad Labem, Kostelec nad Labem, Neratovicemi až do Mělníka. Druhou možností, která je výraznou, avšak oficiální zajížďkou, je cesta do tuzemské metropole a napojení se na tok řeky Vltavy.

V Hloubětíně však nejprve „pomyslně“ chytněte říčku Rokytku, která vás zavede až do libeňské čtvrti. Odvážní se mohou vydat další odbočkou tam a zpět proti proudu Vltavy do centra Prahy na obhlídku místních památek. Ostatní cyklisté pak pokračují po směru naší nejdelší řeky do Troji, Roztok u Prahy, s odbočkou na Klecany a Máslovice, až do Kralup nad Vltavou.

Za nedalekými Veltrusy, jež nabízejí krásný zámecký areál a oboru s daňky, uhýbá Vltava opět směrem na východ, aby se za 20 km vlila do Labe. S tím se obě části stezky opět propojí a pokračuje se na sever.

Kolem hory Říp až do termálů

Od Mělníka se stezka vlní směrem na Liběchov a Štětí, za kterým můžete nahlédnout do sportoviště proslulého mezi vodáky a fanoušky vodních sportů, do Labe arény Račice. V Roudnici nad Labem je možné uhnout ze stezky a navštívit bájnou horu Říp. Kdo se chce cyklotrasy držet, má na výběr trasu po levém či pravém břehu toku. Obě části stezky vás zavedou do další významné zastávky, kterou jsou Litoměřice. Kromě soutoku Labe s Ohří stojí za návštěvu nedaleký Terezín.

Lovosický meandr kolem Žernoseckého jezera řeku, a tím i stezku, prudce stáčí na sever, kde ji uvítá hluboké labské údolí obklopené vinicemi nazývané jako „Brána do Čech“ (Porta Bohemica). Další zastávka, která poslouží k potřebné relaxaci, se nachází před Ústím nad Labem. Jedná se o termální koupaliště Brná s několika bazény i tobogánem.

Směr Děčín a hraniční přechod

Po pořádném odpočinku si aktivnější dobrodruzi mohou vyběhnout 111 schodů na ústeckou rozhlednu Větruše a v dáli spatřit jednu z atypických staveb protínajících Labe, kterou je Mariánský most. Právě pod ním na pravém břehu řeky stezky pokračuje dále směrem na Velké Březno s jeho stejnojmenným zámkem, který je označován jako jeden z nejmladších, nejmenších a nejhezčích zámků v Čechách.

Trasa pokračuje dále malebnou krajinou Českého středohoří s další zastávkou v Děčíně. Stejně jako v Ústí nad Labem i zde je možné navštívit místní zoo, pro milovníky památek pak poslouží návštěva zámku Děčín, pod kterým se střetávají řeky Labe a Ploučnice.

Za Děčínem trasa vstupuje do svého posledního úseku, alespoň na českém území. Přibližně 15kilometrový úsek vás provede nádhernou krajinou kaňonu Labe v CHKO Labské pískovce, až ke Klopotského potoku, u kterého se nachází hraniční přechod Děčín/Bad Schandau. Zde je vaše česká cesta Labskou cyklostezkou u konce. Její pokračování pak míří podél koryta řeky až do Drážďan a dále severozápadním směrem do Hamburku. Ale o tom až někdy příště.

Aktuální informace a tipy na ubytování

Pro odvážlivce, kteří se na „labskou cyklistickou pouť“ vydají, je připraveno několik pomocníků. Prvním z nich je oficiální web Labské stezky, na kterém naleznete kromě aktuálních informací od právě jedoucích cyklistů také aktuální Cykloprůvodce Labskou stezkou.

V nabídce webu je kompletní mapa trasy, na které si můžete zaškrtnout tipy jak na ubytování, tak na památky a zajímavá místa. Dobrým pomocníkem cyklistů je pak ubytování s označením certifikace „Cyklisté vítáni“.